IAŞI: Un nou scandal cu teii

iasi teiTeii, arborii simbol ai Iaşului, ar putea isca un nou scandal, informează TVR 1. 20 de copaci din centrul oraşului au fost marcaţi şi urmează să fie tăiaţi. Reprezentanţii primăriei spun că arborii sunt uscaţi, dar zeci de oameni se împotrivesc măsurii. Nu este prima dată când la Iaşi se taie teii. Peste 100 au fost doborâţi în 2013. 20 de tei de pe strada Sfântul Lazăr au fost marcaţi şi numerotaţi. Oamenii sunt revoltaţi, mai ales că mugurii au apărut pe ramuri. Fără să precizeze după ce criterii au fost marcaţi pentru tăiere teii de pe strada Sfântul Lazăr, conducerea Direcţiei de Servicii Publice Municipale Iaşi spune că arborii vor fi reevaluaţi. În urmă cu trei ani, 142 de tei de pe Bulevardul Ştefan cel Mare au fost tăiaţi pentru că, susţineau autorităţile, acopereau obiectivele turistice din zonă. În locul lor au fost plantaţi câţiva salcâmi japonezi de talie mică. Atunci s-a înfiinţat grupul civic „Iaşul iubeşte teii”, organizaţie care solicită replantarea acestei specii de arbori pe strada din centrul oraşului.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Compania proprietarilor Dedeman a primit avizul pentru preluarea Carrefour România

Pavăl Holding, compania de investiții a fraților Dragoș și...

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...