0:00

HCM Roman – SCM Craiova 22-25 (9-12), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Romaşcancele, depăşite la toate capitolele

Formaţia oaspete a condus ostilitățile aproape în permanență, chiar  şi la şapte goluri, în repriza a doua când diferența pe tabela de marcaj a devenit îngrijorătoare: 22-15. Carmen Amariei şi-a impus stilul de luptătoare la formaţia olteană, care a intrat cu şanse reale în lupta pentru accederea în play-off, după două victorii consecutive, cu CSM București și HCM Roman. Ea a ținut să-și avertizeze elevele înaintea partidei de la Roman: ”Dacă nu câștigăm, victoria cu CSM București, din etapa trecută, nu are nicio valoare”. Contabilizând revenirea de formă a oltencelor, SCM Craiova are cinci victorii în ultimele şase etape, în timp ce Romanul a ajuns la al doilea insucces consecutiv. Victoria oltencelor e cu atât mai importantă pentru echipa de handbal antrenată de Carmen Amariei, cu cât ea a propulsat-o în lupta pentru accederea în play-off. Dacă la începutul campionatului Craiova părea victim sigură, acum ea a devenit o sperietoare pentru formațiile cu pretenții din Liga Națională.

Alexandra Gavrilă a fost MVP-ul meciului

Dacă până în minutul 8 cele două echipe au excelat în defensivă (când scorul era egal, 1-1), craiovencele, impulsionate în permanență de Carmen Amariei, au avut un final de primă repriză mai bun şi au intrat la cabine în avantaj, scor: 12-9. Actul secund a aparţinut în totalitate SCM-ului din Craiova. În locul unei reveniri pe tabela de marcaj, gazdele au greșit mult la construcție, pentru că s-au bazat pe forța căpitanului Stoleru, pe inspirația Danei Băbeanu și pe forța pivotului Agrigoroaiei, care, în multe momente, a scos aruncări de la 7 metri, dublate de eliminări. Numai că handbalul se desface mult pe extreme, acolo unde o jucătoare inspirată, poate tranșa soarta unui meci, iar nemțencele tocmai la acest capitol au suferit și vor suferi în continuare, dacă jucătoarele nu-și asumă responsabilitatea pătrunderilor spre poartă. Scorul a căpătat proporţii după ce, de la 17-14, craiovencele au înscris trei goluri consecutive. Cu tânăra de 18 ani, Alexandra Gavrilă, în mare formă, despre care specialiștii spun că va fi viitorul centru al naționalei României, şi cu portarul Ionica Munteanu autoare a 15 parade, dintre care două la lovituri de la 7 metri apărate, Craiova a reuşit să se impună.

Momentul psihologic, la jumătatea primei reprize

Momentul psihologic al partidei s-a consumat la jumătatea primei reprize, când, Romanul a condus cu 7-5, însă a cedat inexplicabil inițiativa, iar craiovencele au reușit să marcheze cinci goluri, unul după altul, chiar și în inferioritate numerică, fără să primească gol. Paradoxal, dacă vreți, oltencele s-au descurcat de minune atunci când au avut om sau chiar două jucătoare în minus pe teren, nepermițând gazdelor să revină în joc, datorită vitezei combinațiilor la semicercul de la 9 metri. Jocul în viteză a fost dublat de o apărare agresivă. Anca Amariei, sora antrenoarei Carmen Amariei, a fost stâlpul apărării, duse de multe ori, peste limita regulamentului, ea văzând cartonașul roșu cu cinci minute înainte de finalul jocului, pentru trei eliminări temporare. Tehnicianul Florentin Pera a încercat tot felul de formule de echipă, dar, numai Carmen Stoleru și Dana Băbeanu au fost conectate la miza partidei, în rest, jucătoarele gazdă au crezut că meciul este dinaninte câștigat. Nici experiența Danei Crap n-a mai putut scăpa Romanul de înfrângere. Romanul ajunge la a patra înfrângere din campionat și va juca sâmbătă, tot pe teren propriu, cu U Jolidon Cluj, primul meci din retur, pe care este condamnată să-l câștige. ”Sunt foarte bucuroasă de atitudinea fetelor, care joacă, de la meci, la meci, din ce în ce mai bine, iar la Roman au fost excepționale”, a declarat antrenoarea Carmen Amariei.

Cristi SOROCEANU

HCM ROMAN – CSM CRAIOVA 22-25 (9-12)

HCM Roman: Băbeanu – 9 goluri (7 din aruncări de la 7 metri), Stoleru – 3, Krumova – 2, Agrigoroaiei – 2, Horobeț – 2, Crap – 2, Pavâl – 1, Genkova – 1

SCM Craiova: Gavrilă – 5, Snopova – 5, Anca Amariei – 4, Florica 3 (toate din aruncări de la 7 metri), Gogoriță – 2, Dincă -2, Ilie -2, Ianoși – 1, Cioaric – 1

1              HCM Baia Mare                               11 10  0     1   310    249   30

2              ASC Corona                                     11 9    1     1   321    268   28

3              HC Dunarea Braila                          11 7    1     3   255    236   22

4              ”U” Jolidon Cluj                                11 7    0     4   324    309   21

5              HCM Roman                                    11 6    1     4   255    236   19

6              HC Zalau                                          11 6    0     5   254    244   18

7              CSM Bucuresti                                 11 5    1     5   284    282   16

8              SCM Craiova                                   11 5    1     5   253    261   15

9              CSM Cetate Deva                           11 2    3     6   273    268   9