0:00

HCM Roman, hora bucuriei la Cluj, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Jolidon Cluj – HCM Roman: 25-26 (13-11)

HCM Roman a debutat în noul campionat al Ligii Naționale Feminine cu o victorie, în deplasare, pe terenul uneia dintre formațiile ce visează la un loc într-o cupă europeană, Jolidon Cluj. Victoria s-a conturat în ultimele 10 minute, când romașcancele au reușit să marcheze gol după gol, deși se aflau în inferioritate numerică. ”MVP”-ul meciului a fost Gabriela Mihalschi, de la HCM, autoare a 10 goluri, care a tras echipa după ea, exact atunci când i-a fost mai greu.

Tracul debutului

Jolidon – HCM a fost o încleștare pe viață și pe moarte. A fost un duel al celor mai tineri antrenori din Liga Naţională, atât Horaţiu Paşca (Jolidon), cât şi Florentin Pera (HCM), ambii, în vârstă de 33 de ani, fiind la debut pe băncile tehnice la echipele pe care le pregătesc. Emotivitatea celor doi tehnicieni s-a transmis şi în teren, cel puţin în primele minute ale jocului, când ambele formaţii au părut confuze şi au greşit pe bandă rulantă fazele de atac. În primele 5 minute s-au înscris doar două goluri! Deşi a adus multe jucătoarte tinere în această vară, Jolidon a fost ajutată tot de handbalistele cu experienţă să preia iniţiativa. Chintoan şi Senocico au fost un permament pericol pentru defensiva din Roman şi au găsit soluţii în momentele cheie pentru a marca goluri importante. De partea cealaltă, HCM a ratat nepermis aruncări de la 7 metri, capitol la care mai are de lucrat, dacă vrea să devină o echipă competitivă. Cu 3 aruncări ratate în primele 20 de minute, Romanul a pierdut ritmul, chiar dacă uneori a arătat destulă forță la linia de 9 metri. Gazdele s-au desprins la 8-5 (min. 17) şi au menţinut permanent un avantaj de 2-3 goluri până la pauză (scor 13-11), avans care s-a datorat și unor goluri spectaculoase marcate de pe extrema stângă.

Răsturnare de situație

După pauză, HCM a schimbat registrul și a reușit să egaleze din primele două aruncări. Formaţia nemţeană a pierdut-o pe Luciana Marin, ajunsă la HCM Baia Mare, dar a câştigat în consistenţă în raport cu sezonul trecut după ce a transferat 3 handbaliste de echipă naţională, Pâslaru, Băbeanu şi Mihalschi. Ultima avea să fie cheia succesului, alături de Stoleru, în duelul cu Senocico și compania. Mihalschi a marcat din orice poziție, iar Romanul a trecut cu brio și de eliminările dictate împotriva ei. De fiecare dată fără gol primit, însă cu gol marcat la limita jocului pasiv. Trupa lui Florin Pera a revenit în joc, iar forța de pătrundere către poarta gazdelor a fost una ce n-a putut fi oprită. HCM a trecut la conducere pentru prima dată în minutul 43 (scor 19-18). Jolidon a mai avut câteva zvâcniri în atac, în special prin Senocico, însă Mihalschi a luat jocul pe cont propriu, a marcat gol după gol, astfel că în minutul 58, la capătul unui iureș ofensiv scorul arăta 25-22, pentru nemțence. Finalul a aparținut gazdelor, care nu au făcut decât să reducă din diferență, pentru că, deja, zarurile erau aruncate, iar romașcancele au declanșat hora bucuriei, în timp ce gazdele s-au retras, în lacrimi, la cabine. Pentru HCM au marcat: Mihalschi (10), Stoleru (6), căpitanul echipei, Horobeț (4), Băbeanu (3), Agrigoroaei (2), Genkova (1).

Lot incomplet

„Mă bucur că am debutat cu o victorie, este o victorie importantă, de moral. Ne dă încredere pentru următorul joc, care este foarte dificil, cu Dunărea Brăila. Vreau să felicit fetele pentru modul de abordare, pentru determinare, pentru dorință și pentru unitatea de care au dat dovadă. Ne așteptam la un meci dificil, Jolidonul are în componență un nucleu de jucătoare cu experiență. Mă bucur, chiar dacă am avut ceva schimbări în echipă în această vară, că am reușit să formăm o echipă unită și competitivă. Este doar o victorie, ne așteaptă un joc dificil acasă, le-am spus fetelor că trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Nu pot decât să-mi felicit echipa că a crezut în victorie. Din păcate nu am avut întreg lotul la dispoziție, Bokaric nu are transferul făcut, iar Krumova și Joldeș sunt accidentate. A fost un motiv în plus să ne temem de acest meci. Sper ca cele două să revină și să fie apte pentru meciul cu Brăila, iar lui Bokaric să-i fie rezolvat transferul. Ne așteaptă un joc la fel de greu, etapa viitoare, acasă, cu echipa din Brăila”, a declarat Florentin Pera, antrenorul HCM Roman. Brăila este cotată ca fiind a treia favorită la titlu, după Corona Brașov și HCM Baia Mare. Pentru a se bate la titlu, a realizat transferuri sonore, aducîndu-le de la Oltchim pe Farcău şi Safta, dar şi pe Czeczi de la Zalău. A şi pierdut cîteva dintre jucătoarele pe care se baza: portarul Nechita, dar şi “stranierele” Şuţka, Agatunovici şi Kuridza, astfel încât la meciul din etapa a II-a Sala Sporturilor din Roman va fi din nou neîncăpătoare.