0:00

HCM Roman – HC Brăila 18-18 (8-11), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Romaşcancele ratează podiumul în ultimele secunde

Un public superb a cântat, încurajat și a sperat până la ultima aruncare la poartă în victorie, dar Brăila, după ce a învins acasă cu 26-23 merge mai departe în turneul valoric 1-3. Dramatism într-un meci care a avut de toate, așa s-ar putea caracteriza pe scurt partida a doua din play-off dintre HCM Roman și HC Dunărea Brăila. Oaspetele au obținut remiza de care aveau nevoie pentru a merge în faza finală a play-off-ului, după un rezultat de egalitate, scor: 18-18, într-un final de infarct.

Ratările au ”îngropat” speranțele Romanului

Deși pleca cu șansa a doua, conform clasamentului final al sezonului regulat, Dunărea Brăila a reușit să se califice în faza finală a campionatului. Învinse la scor în prima etapă a Cupei României, de aceeași echipă a Romanului, dar, mai combative și mai pragmatice, brăilencele au scos, în Sala Sporturilor din Roman, punctul de care aveau nevoie în al doilea meci al seriei cu HCM Roman. Cu nu mai puțin de 20 de intervenții salvatoare, portarul de 32 de ani al Brăilei, Gabriela Dobre, a fost omul meciului.

Romanul a visat frumos, după ce Băbeanu desprindea Romanul la două goluri, după numai 14 minute de joc, 6-4. De la acest scor au început să apară ratările, multe dintre ele, în situații clare, de unu la unu cu portarul advers. Brăila a început să joace mai bine, în special în apărare, și a înscris cinci-șase goluri consecutive (6-10 minutul 23), moment în care Chitacu a pus capăt secetei de zece minute fără gol. Până la pauză, oaspetele și-au păstrat avantajul de trei goluri, după ce în ultimele trei minute nu s-a mai înscris (8-11).

O repriză, cât un război

În partea a doua a continuat jocul prudent de ambele părți, care a dus la multe atacuri împinse până la limita pasivului. Paula Vișan și Gabriela Dobre s-au întrecut în parade spectaculoase, dar cele care au profitat mai mult de acest lucru au fost romașcancele. Crap a readus egalitatea în minutul 44, în timp ce Băbeanu readucea Romanul în avantaj un minut mai târziu, iar finalul meciului s-a transformat în unul pe muchie de cuțit, după eliminarea pivotului brăilean Irimia, care a transformat faza de apărare în lupte libere, contra romașcancelor. Ambele formații au trecut, pe rând, la conducere, iar cea mai bună jucătoare a meciului din urmă cu trei zile, Gabriela Perianu, a înscris pentru 17-18 cu patru minute înainte de final. Iuganu a egalat din aruncare de la șapte metri, în minutul 58, la 18, după care, ambele formații au avut posibilitatea de a câștiga meciul. Moldovan a comis pași, Pavăl forțare, deși coordonatoarea romașcană a fost lovită la cap, pentru ca înainte cu 15 secunde de expirarea timpului regulamentar Brot să arunce pe lângă poartă și să ofere gazdelor șansa de a duce seria partidelor directe într-un meci decisiv. Druțu nu a găsit însă drumul către gol, de la nouă metri, fiind blocată de Perianu, iar Brăila merge așadar în faza finală a campionatului, unde se mai află HCM Baia Mare și unde, se va mai califica, probabil, Brașovul. HCM Roman va juca pentru locurile 4, 5 și 6, dar locul în cupele europene este asigurat, deoarece nemțencele sunt finaliste ale Cupei României, pentru care merită felicitate. Că un război, nu poate fi dus, cu un lot ”subțire”, pe două planuri, asta trebuie să fie învățătura de minte a conducerii, deoarece în sezonul viitor, pe lângă cele două competiții interne, va prima prezența echipei în Europa, iar lotul trebuie întărit.

Calificată în cupele europene ca finalista a Cupei României, HCM Roman se pregătește acum de grupa valorica 4-6, una în care U Cluj Napoca și HC Zalau mai visează la o prezență în cupele europene. Sigure de calificare în Europa sunt: HCM Baia Mare, Corona Brașov, Dunărea Brăila și HCM Roman, care va juca în Cupa Cupelor.

Gabriela Dobre, îngerul păzitor al Brăilei

Gabriela Dobre a avut o nouă prestație de excepție în poarta Brăilei. Totuși, jucătoarea născută la București a făcut o greșeală mare la începutul reprizei secunde, fiind eliminată de cei doi arbitri după ce s-a bucurat în mod ostentativ după o paradă în situație unu la unu cu Carmen Stoleru. A fost o situație contestată vehement de brăilence, dar cei doi arbitri au avut dreptate, eliminând-o pentru comportament nesportiv. Romanul nu a profitat însă de acest cadou, marcând o singură dată pe fondul acestei superiorități, iar Gabriela Dobre și-a luat revanșa, apărând o aruncare de la șapte metri, pe final de meci, în fața Danielei Băbeanu. HCM Roman a ratat șase aruncări de la șapte metri, în cele două meciuri din play-off, cele două irosite la Roman, dovedindu-se decisive, într-un meci cu o asemenea miză.

Cristi SOROCEANU

HCM Roman – HC Dunărea Brăila 18-18 (8-11)

HCM Roman: Băbeanu 6 goluri (1 din 7m), Iuganu 5 (3 din 7m), Horobeț 2, Druțu 2, Chitacu 1, Crap 1, Pavăl 1
Dunărea Brăila: Perianu 6 goluri, Czeczi 4, Moldovan 4, Horjea 2, Brot 1, Irimia 1
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 0/0
Eliminări: Stoleru, Băbeanu (2), respectiv Irimia (3), Dobre
Cartonaș roșu: Irimia