0:00

La trei pași de surpriză

Derby-ul etapei a 16-a din Liga Națională Feminină, judecând după pozițiile din clasament, a avut loc la Baia Mare, unde HCM, liderul neînvins al campionatului a primit vizita Romanului antrenat de Florentin Pera. În fața unei săli arhipline, meciul a fost dominat de băimărence, care s-au aflat în permanență la conducere, dar Romanul a dat o replică dârză. A jucat în multe momente fără complexe, arătând ca o echipă unită, de locurile 1-6. Chiar fără Stoleru, coordonatorul obișnuit de joc al echipei, Romanul lui Florentin Pera a jucat la rezultat, testându-și potențialul înaintea partidei de sâmbătă, pe teren propriu, cu CSM București.

HCM Baia Mare – HCM Roman 31-28 (17-12), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Început sub semnul echilibrului

Jocul a început într-o notă de echilibru. Romașcancele au suportat bine debutul de joc sub presiunea sălii, dar, apoi a cedat teren liderului. Cu excepția primelor opt minute, în care Romanul a egalat la 1 și 2, HCM Baia Mare s-a aflat tot timpul la conducere, beneficiind de un lot mult mai valoros și mult mai inventive în atac. De la 2-2 HCM a punctat de patru ori s-a desprins la 6-2, iar Romanul a încercat din acel moment să amâne deznodământul pe cât de mult posibil. A și reușit, pentru că Krumova, Druțu și Genkova au marcat pe rând pentru 7-6, 8-7, 9-8 și 10-9, dar până la urmă HCM Baia Mare, mai proaspătă în finalul reprizei, a încheiat prima parte a jocului cu un avantaj de cinci goluri.

După pauză, Tătar și Maior-Pașca au făcut ca diferența să fie una de opt lungimi (20-12, minutul 33), dar Romanul nu s-a predat. Elevele lui Florin Pera au dat emoții fanilor prezenți când s-au apropiat la doar două goluri în minutul 55 (28-26), prin reușita lui Druțu, dar Buceschi la faza imediat următoare a rezolvat conturile printr-un gol de la distanță (29-26), fază la care a obținut și eliminarea lui Agrigoroaie. La final tabela indica 31-28 pentru gazde, ceea ce înseamnă că mai face un pas spre realizarea primului obiectiv, câștigarea sezonului regulat.

Declarații la finalul meciului

”Urmează două meciuri foarte importante, acasă, cu două contracandidate la calificarea în faza play-off a competiţiei. Este bine că nu mai avem şi alte probleme de lot, cu starea de sănătate. Oricum, Carmen Stoleru sper să o putem folosi în cele două partide care nu vor fi ușoare pentru noi. CSM București a schimbat conducerea tehnică și revirimentul echipei s-a văzut”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

Ce se va întâmpla după campionatul regulat?

Reamintim că, după încheierea returului, primele şase clasate vor participa în faza play-off a competiţiei, iar celelalte şase echipe vor evolua în faza play-out, astfel că la finalul campionatului regulat este foarte important locul în clasament. Primele trei formații poziţionate în clasament vor avea avantajul de a juca un meci mai mult pe teren propriu decât echipa cu care se va împerechea: 1 cu 6, 2 cu 5 şi 3 cu 4. În prima fază a turneului play-off se va juca după sistemul “cel mai bun din trei meciuri”. Astfel, dacă după două meciuri, tur-retur, cele două echipe aflate în dispută se află la egalitate de puncte, al treilea meci, decisiv, se va desfăşura pe terenul celei mai bine clasate la finalul returului. HCM Roman are posibilitatea, pentru prima oară în istoria clubului, de a încheia returul pe poziţia a treia, iar în play-off să se bată, cu șanse reale la locul II.

Cristi SOROCEANU

HCM Baia Mare-HCM Roman: 31-28 (17-12)
HCM Baia Mare: Băbeanu, Cetățeanu (portari), Buceschi 7 goluri (2 din 7m), Marin 6 (3), Geiger 4, Elisei 2, Tătar 2, Tomescu 2, Maior-Pașca 2, Diniș-Vârtic 2, Nechita 1, Bondar 1, Pîrvuț 1, Rudics 1

HCM Roman: Pîslaru, Vișan (portari), Druțu 7 goluri, Krumova 6 (4 din 7m), Genkova 4, Crap 3, Băbeanu 2 (1), Agrigoroaie 2, Pavăl 1, Chițacu 1, Bokaric 1, Iuganu 1
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 5/5
Eliminări: Bondar, Marin, respectiv Bokaric, Druțu, Agrigoroaie

Etapa următoare, intermediară, se va juca miercuri, 19 februarie, după următorul program: HCM Roman – CSM Bucureşti (ora 17), CSM Cetate Deva – HC Dunărea Brăila, Universitatea Jolidon Cluj – Universitatea Neptun Constanţa, SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea, HC Zalău – HCM Baia Mare, Corona Braşov – CSM Ploieşti.

1 Baia Mare               16     15     0     1       468-354         45
2 Braşov                     16     13     1     2       468-395         40
3 Roman                    16     10     1     5       372-353         31
Cluj                          16     9       0     7       460-442         27
5 Brăila                       16     8       2     6       366-346         26
6 Zalău                       16     8       1     7       364-359         25