0:00

HCF Piatra Neamţ a revenit în Sala Polivalentă în primul meci al anului 2016 cu o victorie clară: 28-19 în faţa formaţiei Activ Plopeni. Meciul a contat pentru etapa a XII-a a Ligii secunde la handbal feminin, iar singurul moment în care ploieştencele s-au apropiat de gazde a fost la jumătatea primei reprize, când tabela de marca arăta scorul de 4-3. A fost minutul în care pietrencele parcă s-au trezit şi au marcat gol după gol, reuşind în dese rânduri să facă spectacol. Partida a fost o repetiţie cu public înaintea jocului din etapa viitoare, când HCF Piatra Neamţ va evolua în deplasare cu ocupanta locului 2 în clasament, CS Buzău. În urma acestei victorii, HCF Piatra Neamţ ocupă locul 4, cu 24 de puncte, la egalitate cu Ştiinţa Bucureşti, aflată pe locul 3, ce duce la barajul de promovare în Liga Naţională.

„MVP”-ul meciului a fost Andreea Molnar, care a marcat 15 goluri, 7 din aruncări libere de la 7 metri, însă merită subliniat şi aportul Mariei Stan, autoare a 5 goluri, Oancea – 3 reuşite, Roşca şi Balint – câte două goluri fiecare, în timp ce mezina Flavia Dorneanu, elevă în clasa a XI-a la Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ a punctat o dată. De subliniat faptul că în repriza a doua, tehnicianul Dan Valentin a mizat în poartă pe junioara Ştefania Manolache, care a apărat două aruncări libere de la 7 metri. Manolache este colegă cu Molnar în clasa a XI-a, la LPS Piatra Neamţ, în timp ce Anca Oancea, Raluca Balint şi Rebeca Roşca vin de la LPS Roman. Primele două au fost convocate, după meci, în lotul naţional de tineret U18. (Mihai STOIAN; FOTO: Gelu CRĂCANĂ)

Articolul precedentIARNA LA NEAMŢ: 286 de familii fără energie electrică!