0:00

Vasile Miriuţă: „A fost Crăciunul pentru Gaz Metan”, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Gaz Metan Mediaș – Ceahlăul 3-1 (2-1)

Golurile au fost marcate de Golubovic (min. 13), pentru nemțeni, respectiv Florin Dan (min. 17), Todea (min. 42) și Tahar (min. 70) pentru gazde. Ceahlăul a pierdut grație unor greșeli impardonabile. Mai întâi Andrei Marc a dat o pasă neglijentă la portar, favorizând marcarea golului egalizator al medieșenilor, apoi Jula a fost semnalizat greșit în poziție de ofsaid, după ce marcase, la scorul de 1-1, pentru ca, în repriza a doua, Ichim să-l piardă din marcaj pe Tahar, lobul acestuia fiind decisiv în obținerea victoriei.

Început bun, final de coșmar

Ceahlăul a început bine jocul de la Mediaș. De altfel, în primele zece minute, antrenorul Cristi Dulca a avut mai multe ieșiri nervoase pe marginea terenului, iar irascibilitatea lui s-a transmis în teren propriilor jucători, incapabili să lege două pase la mijlocul terenului. Pietrenii au îndrăznit mai mult și, în minutul 13, Popadiuc a avut o incursiune de toată frumusețea pe flancul drept al atacului Ceahlăului, centrarea lui la firul ierbii fiind reluată în poartă de golgeterul Golubovic, în stil de mare jucător. Era 1-0 pentru Ceahlăul și nimic nu prevestea trezirea din letargia unei minunate zile de toamnă a gazdelor. La patru minute, însă, a venit greșeala lui Andrei Marc, care, din trei soluții (degajare în aut, în corner sau pasă la portar) a ales-o pe cea mai puțin inspirată: pasă ușoară către portarul Jovic. A urmat o intercepție a lui Ciprian Petre, un dribling scurt și o pasă înapoi, în mijlocul careului, către Florin Dan, care a restabilit egalitatea. În minutul 22 a urmat, însă faza care a decis soarta partidei. Jula a fost lansat în careu, Dumitraș se afla în poziție de ofsaid, dar s-a retras, nejucând mingea, Jula a preluat și a înscris cu un șut puternic sub transversală. Ciprian Danșa a ridicat, însă eronat fanionul, iar golul a fost anulat. Golubovic, în minutul 27, putea să marcheze golul campionatului, din foarfecă, de la marginea careului advers, dar Buchta s-a aflat pe traiectoria balonului. La poarta cealaltă, Jovic a scos cu greu “torpila” lui Bud, din minutul 39, dar n-a mai avut ce face la ”trasorul” lui Todea, din minutul 42, de la 25 de metri, care s-a dus în vinclu și a stabilit scorul pauzei: 2-1 pentru Gaz Metan Mediaș.

Repriză secundă slabă a Ceahlăului

La reluare, Andrei Marc n-a mai apărut în 11-ele oaspeţilor, deși dăduse impresia că a trecut peste șocul greșelii din  minutul 17. Vasile Miriuță a dezvăluit că Andrei a fost foarte afectat și a plâns în vestiar, astfel încât a fost nevoit să-l înlocuiască cu Ichim. Nevoit să atace, antrenorul Ceahlăului nu a avut posibilitatea să facă nicio mutare ofesivă, pentru că Dumitraș s-a accidentat în minutul 56 și a trebuit înlocuit cu Rusu. A ales, apoi să-l trimită în teren pe Lucas Garcia în locul lui Jula, poate cea mai neinspirată mutare de când a venit antrenor la Ceahlăul, deoarece argentinianul e prea mic, după toate problemele medicale pe care le-a avut, pentru un război atât de mare, cum e Liga I. Constantinescu, Chitoșcă, sau chiar Emil Dică, puteau fi soluții mult mai bune, care ar fi dinamizat atacul Ceahlăului, acolo unde Golubovic a rămas singur între fundașii adverși. Ceahlăului i-a lipsit mult și atitudinea în repriza a doua, una cu care a smuls puncte prețioase în deplasările de la Giurgiu, sau Ploiești. Mijlocașii n-au mai reușit să închidă spațiile către poartă, Tahar și Llulaku au avut spații mari de manevră, iar pe flancuri, atacurile Ceahlăului s-au oprit la marginea careului gazdelor. În minutul 71 Tahar a marcat, după o pasă lungă, a lui Frăsinescu, peste apărarea pietrenilor: lob din prima, perfect, din întoarcere, peste Jovic, ieșit la marginea careului de șase metri: 3-1. Rusu a fost aproape de a reduce din diferență, dar lovitura de cap din marginea careului mic a lovit întâi gazonul, iar Buchta a prins la colțul scurt, după care, noul introdus în teren, Llulaku, a trimis mingea în transversală, după un schimb de pase rapid cu Florin Dan. Scor final: 3-1 pentru Gaz Metan, care a făcut schimb de locuri cu Ceahlăul, urcând pe locul șase, după nouă meciuri fără înfrângere. Nemțenii ”leagă” a doua înfrângere consecutivă și au coborât pe locul 8, cu 17 puncte. „A fost Crăciunul pentru Gaz Metan azi, mă refer la greşeala lui Marc. Nu e copilul vinovat de înfrîngere, dar nu ai voie să faci o astfel de gafă, a plâns la pauză, săracul. A fost foarte afectat”, a spus Vasile Miriuţă imediat după joc.

Cristi SOROCEANU

GAZ METAN MEDIAŞ: Buchta – Frăsinescu, Muth, Markovic, Buzean – Tahar, Todea – Munteanu (min. 68 – Llullaku), Fl. Dan (min. 84 – Avram), Petre – Bud (min. 72 – Robertson)
Antrenor: Cristi Dulca
Rezerve: Greab – Bozeşan, Alaverdashvili, R. Roberto

CEAHLĂUL: Jovic – Dumitraş (min. 56 – Rusu), Cânu, Marc (min. 46 – Ichim), Cazan – Achim, Gheorghiu – Onciu, Golubovic, Popadiuc – Jula (min. 64 – Lucas Garcia)
Antrenor: Vasile Miriuţă
Rezerve: Jicha – E. Dică, Chitoşcă, Constantinescu.

În etapa a XII-a a Ligii I la fotbal s-au înregistrat următoarele rezultate: Viitorul Constanța – Corona Brașov 1-0, FC Vaslui – U Cluj 2-0, FC Botoșani – Petrolul 1-2, CFR Cluj – Astra 0-0 și Gaz Metan – Ceahlăul 3-1. După închiderea ediției s-au jucat: ACS Poli Timișoara – Pandurii și FC Brașov – Steaua. Azi se joacă: Dinamo – Concordia Chiajna, de la ora 19.30 și Săgeata Năvodari – Oțelul, de la ora 20.30. În etapa viitoare, Ceahlăul va întâlni Săgeata Năvodari pe teren propriu.

Articolul precedentBicazul vrea „energizare”