0:00

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ a obţinut o victorie in extremis, în faţa formaţiei AFC Botoşani II, în partida disputată sâmbătă, 27 octombrie, pe stadionul propriu. Meciul, care a contat pentru etapa a zecea a Ligii a III-a, Seria I, s-a încheiat cu scorul de 2-1 (0-1). Partida a debutat cu un minut de reculegere în memoria marelui fotbalist Ilie Balaci, care a decedat duminica trecută.

După un început de meci destul de anost de ambele părţi, oaspeţii au beneficiat de un penalty, transformat de Marian Târşa (31):

Când şi cei mai optimişti suporteri pietreni încetaseră să mai spere, Cristian Copoţ-Barb a reuşit egalarea (88) şi tot el a adus şi victoria, cu o lovitură liberă executată impecabil (90):

Mai trebuie remarcat că brigada care a condus partida de astăzi a fost integral feminină, o premieră pentru Piatra Neamţ: Andreea Ene (Bucureşti – centru), Bianca Florea (Ploieşti – asistent) şi Andreea Nicoleta Sava (Mărăcineni – asistent).

FOTO&VIDEO L3 CSM Ceahlăul-AFC Botoşani II 2-1 (0-1), victorie în ultimele două minute, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Andreea Nicoleta SAVA, Andreea ENE şi Bianca FLOREA

Etapa a debutat vineri, 26 octombrie, cu partida CSM Paşcani-CSM Focşani 0-2 (0-1) – Pasăre (81, 90). Tot sâmbătă au mai avut loc şi meciurile: CSM Râmnicu Sărat-Metalul Buzău 0-2 (0-1) – Valentin Lungoci (45, 64); Sporting Lieşti-KSE Târgu Secuiesc 2-0 (0-0) – Daniel Munchiu (60), Marius Manea (88); Ştiinţa Miroslava-Foresta Suceava 4-0 (1-0) – Alexandru Marin (24, 58, 69), Sandu Iovu (64); Sănătatea Darabani-Şomuz Fălticeni 2-3 (0-1) – Adrian Ghiorghiciuc (49), Răzvan Cărăbuş (57)/Vasile Padovei (4, 62), Eduard Julei (75 – penalty); Gloria Buzău-Bucovina Rădăuţi 2-0 (1-0) – Răzvan Cătană (12), Ciprian Petre (60) şi Suporter Club Oţelul Galaţi-CSM Roman 2-0 (1-0) – Andrei Antohi (9, 57).