Un bărbat în vârstă de 59 de ani, din municipiul Roman, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de distrugere și încălcarea ordinului de protecție, după ce ar fi părăsit ilegal domiciliul, încălcând măsurile impuse de instanță.
Incidentul a avut loc în data de 26 ianuarie, când polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roman au fost alertați de Dispeceratul SIME, ca urmare a unei alerte de acces ilegal generate de tag-ul electronic montat la cureaua bărbatului. Potrivit polițiștilor, acesta ar fi părăsit domiciliul fără drept, încălcând astfel ordinul de protecție aflat în vigoare.
În urma verificărilor, bărbatul a fost depistat pe raza municipiului Roman. Oamenii legii au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore, fiind ulterior introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Neamț.
A doua zi, pe 27 ianuarie, bărbatul a fost prezentat în fața instanței de judecată, care a decis arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere și încălcarea ordinului de protecție.
FOTO: IPJ Neamț



