0:00

Fotbal Liga a IV-a . Teiul învinge Bradul și devine lider, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiÎntr-o partidă restantă, desfășurată miercuri la Bicaz, în derby-ul campionatului Ligii a IV-a, între Teiul Poiana Teiului și Bradul Borca, rezultatul consemnat la finaul meciului a fost de 2-1 în favoarea primei formații. A fost o întâlnire cu mult peste nivelul obișnuit al competiției, cu faze interesante și la o poartă și la alta. Scorul a fost deschis de oaspeți, a urmat o lovitură de la 11 metri ratată de portarul gazdelor. Scorul la pauză a fost 1-1, pentru că formația gazdă a egalat la un șut deviat de un apărător al oaspeților.

Ân partea a doua, la un contraatac al echipei Teiul, un apărător de la Bradul a comis un faut și a fost eliminat. Din acel moment, echipa de la Poiana Teiului a dominat jocul, portarul de la Borca făcând adevărate minuni. Cu doar câteva minute înainte de fluierul final, la o loviturăde colț, gazdele au obținut victoria, dar și prima poziție în clasament. Lupta pentru supremația în fotbalul nemțean la acest nivel va continua în play-off, la care vor participa formațiile Teiul Poiana Teiului, Bradul Borca, Speranța Răucești și Moldova Cordun. Partidele se vor juca în sistem turneu, cu un singur tur, debutul competiției va fi sâmbătă, 3 iunie, pe stadionul din Roznov.

A fost, pentru noi, o victorie mare, pentru că am terminat campionatul pe primul loc. Mulțumesc și felicit jucătorii, dar și pe cei care au fost alături de noi în ultimul an. Am promis că voi face o echipă cu care să ne batem pentru promovare. Acum am trecut un mare examen”, a declarat Paul Enache, sufletul formației de la Poiana Teiului.

Din tabăra cealaltă, a Bradului, mai toți suporterii au spus că s-a pierdut o bătălie, nu și războiul. (C.N.)