Flăcări de 5 metri într-o gospodărie din Podoleni

Obiceiul vechi (şi prost) de a înlocui fuzibilul din siguranţe cu sârme groase sau chiar cuie a provocat un incendiu de proporţii, joi seara (18 februarie), în jurul orei 21, într-o gospodărie din Podoleni. Şi cum construcţiile care s-au aprins erau din lemn, riscul ca focul să se extindă rapid era foarte mare.

incendiu noapteaLa locul indicat s-au deplasat 11 subofiţeri din cadrul Detaşamentului de Pompieri Piatra Neamţ cu două autospeciale de stins incendii şi o ambulanţă SMURD şi şase membri ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă cu o autospecială, constatând că flăcările cuprindeau magazia de lemne, acoperişul magaziei de alimente şi o porţiune din acoperişul casei bătrâneşti”, a declarat lt. Andrei Grancea, purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ. “Exista riscul extinderii flăcărilor către cealaltă casă din gospodărie. Până la sosirea pompierilor, opt localnici au scos bunurile din casa bătrânească şi dintr-o cameră a celeilalte case. Pompierii au oprit extinderea incendiului la casa bătrânească, au protejat cealaltă locuinţă şi, împreună cu pompierii voluntari, au scos bunurile din magazie (saci de cereale)”.

Incendiul a fost lichidat după două ore, timp în care acoperişul magazieie de cereale, magazia de lemne, o porţiune din acoperişul casei şi o jumătatea de metru cub de lemne de foc au ars. Pompierii au găsit repede şi sursa incendiului: siguranţele fuzibile supradimensionate, astfel încât să nu mai “sară”.

Cristina MIRCEA

 

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Bacău. Doi răniți în spital, după o coliziune în trafic, la Oituz

Pompierii militari băcăuani au fost solicitați să intervină în...

Botoșani. Colet suspect în apropierea sediului Jandarmeriei

„Pirotehniștii din cadrul SRI intervin pentru verificarea unui «colet...

Video. Până la finalul anului s-ar putea circula, pe autostrăzi, de la București la Pașcani!

Conducerea CNAIR spune că, până la sfârșitul anului 2026,...