0:00

FC Ceahlăul – Rapid Suceava 2-1 (0-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Pietrenii au câștigat, miercuri după-amiază, al doilea amical susținut în acestă perioadă de întrerupere a campionatului, prin golurile marcate de Golubovic, din penalty, în minutul 50 și Bebeto, în minutul 68. În minutul 78, oaspeții au redus din diferență prin Ionesi. Sucevenii au jucat, în multe momente ale jocului, de la egal la egal cu mai valoroşii lor adversari, având chiar şansa să intre în avantaj la pauză, numai că şutul expediat de Căinari a nimerit bara. Cei care aveau să deschidă însă scorul au fost nemţenii, imediat după reluare, prin Golubovici, dintr-un penalty. 2-0 s-a făcut în minutul 68, când Bebeto l-a învins pe Pascal cu o reluare din apropiere, după centrarea inspirată a lui Chitoşcă. Scorul final a fost stabilit de Ionesi, 10 minute mai târziu. Vasile Miriuță a utilizat două formule de echipă în care ”integraliști” au fost atacantul Bebeto, venit în probe la Ceahlăul, alături de fundașul Ichim și mijlocașul Onciu. Ceahlăul a început amicalul cu Jovic – Dumitraș, Ichim, Cânu, Cazan – Achim, Onciu – Constantinescu, Golubovic, Chitoșcă – Bebeto. Tehnicianul principal al pietrenilor a schimbat garnitura, prin minutul 60, el optând pentru: Jicha – Țepeș, Ichim, Călin, Rusu – Tăbăcariu, Onciu – Gheorghiu, Lucas Garcia, Ștefănescu – Bebeto. Bebeto, deși s-a zbătut mult şi l-a impresionat pozitiv Miriuță, nu a fost transferat de conducerea Ceahlăului. ”Eu zic că am dat o replică bună echipei de Divizia A. Ceahlăul este o echipă în formă, o echipă pe podium. A fost un antrenament reușit atât pentru noi, cât și pentru ei, normal, cu unele greșeli, de ambele părți, dar, oricum, suntem mulțumiți. Noi debutăm sâmbătă în campionat și ne așteptăm la o evoluție bună a jucătorilor. Obiectivul nostru este menținerea în Liga a II-a”, a declarat Marin Barbu, antrenorul sucevenilor. ”A fost un test bun, contra unei echipe bune din Liga a II-a. Pentru noi important a fost jocul. I-am văzut, în special în a doua parte pe jucătorii care au evoluat mai puțin în prima parte a campionatului. Vineri, joacă și echipa a doua și trebuie să dăm 2-3 jucători și la echipa a doua. Vom vedea vineri pe cine vom miza la amicalul cu Zimbru Chișinău. Bebeto s-a zbătut mult, a și marcat, s-a văzut că este un fotbalist bun”, a spus Vasile Miriuță. (C.S.)