0:00

FC Ceahlăul – Niciun șut pe spațiul porții CS Balotești în 90 de minute!!!, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiCeahlăul Piatra Neamţ a mai făcut un pas mare spre Liga a III-a după ce a pierdut meciul susţinut pe teren propriu, cu scorul de 0-1, în faţa formaţiei ilfovene CS Baloteşti. Unicul gol al partidei a fost semnat de Constantin Herea, în minutul 38, care a speculat prompt spaţiile generoase lăsate de defensiva Ceahlăului, inaptă să închidă cularele de pătrundere către careul propriu. Neputiinţa echipei antrenată de Stefano Maccoppi s-a văzut şi în compartimentul ofensiv, în acest joc, considerat unul capital pentru pietreni, în tentativa lor de a se salva de la retrotragadare şi, implicit, de a intra cu cât mai multe puncte în play-out. Atacanţii Ceahlăului nu şi-au creat nicio ocazie clară şi nu au tras niciun şut pe spaţiul porţii preţ de 90 de minute!

Evident, antrenorul Stefano Maccoppi nu îşi reproşează mare lucru, deşi a greşit în toate meciurile oficiale din 2016. A făcut pregătirea de iarnă cu juniorii de elită formaţi de tehnicianul Lidi Chertic la LPS Piatra Neamţ, dar, în primul 11, au intrat cu precădere „stranierii”, transferaţi liberi de contract, ajunși la Piatra Neamţ neantrenaţi şi care nu au bifat toată perioada de acumulări în cantonament, cu restul echipei. Apoi, este de neînţeles de ce Maccoppi nu a riscat o repriză întreagă să joace cu trei atacanţi, iar atunci când golgheterul Nedelcu a intrat, a făcut, de fapt, o schimbare „post pe post”, din teren ieşind un alt atacant, Seydou Bamba.

În plus, nici politica salarială nu s-a modificat, sunt în continuare restanţe de plătit jucătorilor, iar, din cauza aceasta, pietrenii au mai pierdut un jucător adus în iarnă. Bruno Gomis şi-a reziliat contractul şi a părăsit formaţia. Pe foaia de joc, din cauza lipsei fotbaliştilor legitimaţi, Ceahlăul nu a completat două poziţii, având doar un portar de rezervă şi patru jucători de câmp, toţi juniori.

FORMAŢII DE START:

Ceahlăul: Novara – Cerra, Castells, Napoli, V. Călin, Hidalgo, Drăghiceanu, Tăbăcariu (cpt.), V. Lupei, G. Mendy, BambaRezerve: Barna – Copoţ-Barb, Nedelcu, Mitrofan, Amariei

Antrenor: Stefano Maccoppi

CS Baloteşti: Fulga (cpt.) – Marciuc, Păun, Flămînzeanu, Bîtfoi, Mirescu, Cl. Herea, P. Fl. Radu, C. Dedu, Gojnea, AntocheRezerve: Rudniţchi – And. Pătraşcu, D. Popa, Lupaşcu, V. Niţă, P. Ioniţă, V. Nicolae

Antrenor: Cornel Niţă

Mihai STOIAN

Articolul precedentPiatra Neamţ: Locuinţele ANL – o nouă strigare!
Articolul următorFestivalul-concurs pentru liceeni: ”Floare de Colț”, ediția a II-a