Pe „pilot automat”, era să blocheze… etilotestul!

etilotest 04Un bărbat, în vârstă de 55 de ani, din Flămânzi (Botoşani), a fost la un pas de a bloca… etilotestul, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Botoşani.

Respectivul „a fost depistat în trafic, pe DC 52C, în comuna Coșula” cu „o concentratie alcoolică de 1,21 mg/l alcool pur în aerul expirat”.

Mai puţin „vesel”, dar probabil tot „pe pilot automat” era şi un alt „şofer” din Botoşani. „În jurul orei 17:00, în timp ce conducea un autoturism pe strada Bucovina din municipiul Botoșani”, el „a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare, împrejurare în care a intrat în coliziune cu un autovehicul parcat regulamentar. Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, indicând o concentrație alcoolică de 0,80 mg/l alcool pur în aer expirat”, relatează poliţiştii.

În ambele situaţii au fost întocmite acte procedurale, iar celor doi conducători auto le-au fost recoltate probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. (ZCH NEWS)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora