0:00

Dunărea Brăila – HCM Roman 26-23 (15-11), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Revanşă dură

Cu orgoliul rănit după înfrângerea drastică din Cupa României, brăilencele Alexandrinei Soare și-au luat revanșa în fața Romanului la capătul unui meci dus deseori peste limita regulamentului. Dunărea Brăila s-a impus cu 26-23, grație unui arbitraj care a lăsat jocul liber, bărbătesc, ce a convenit de minune gazdelor. Astfel, Brăla are avantaj în seria cu HCM Roman, însă calificarea între primele trei echipe se va decide în sala formației nemțene.

Sala ”Danubius” luată cu asalt

Brăilenii au luat cu asalt, încă o dată, Sala „Danubius” din oraș și cu siguranță nu au regretat acest lucru. Cele două echipe au oferit un spectacol agreabil, în care Gabriela Perianu a fost vioara întâi, marcatoare a 10 goluri. Dunărea Brăila a reuşit pe teren propriu să stopeze elanul unei echipei care a impresionat în acest sezon, HCM Roman. Alături de Gabriela Perianu, în mare formă în atacul gazdelor, un aport important la Dunărea l-au avut şi portarii. Elena Voicu a parat nu mai puţin de trei aruncări de la şapte metri în prima repriză, care a făcut ca diferența de scor să fie de patru goluri la finalul primei reprize. Romanul a început mai decisă jocul și a încercat să fie la conducerea jocului. Timp de 20 de minute s-a mers cap la cap, după care Brăila a început să se desprindă treptat pe tabelă. Alexandrina Soare a mutat inspirat, trimițând-o pe Elena Voicu între buturi, care a închis poarta pe final de repriză și i-a trasat sarcină Gabrielei Perianu să arunce din orice poziție, astfel că gazdele au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri. Nu e mai puțin adevărat că și lipsa de inspirație Romanului, apărarea dusă până la faulturi dure, nesancționate cu eliminare, a jucat un rol fundamental în desprinderea brăilaencelor. Urmare a unui genunchi în plex, Druțu a fost scoasă pe brațe în afara terenului de joc, pe finalul reprizei, dar Horjea nu a primit cartonașul roșu pe care îl merita.

Duelul portarilor

Portarul de 23 de ani și-a continuat recitalul și în debutul părții secunde, iar la cinci minute de la reluare Perianu stabilea cea mai mare diferență a meciului, de cinci goluri, 17-12. Romanul, care a demonstrate că este o echipă dispusă la efort, a reușit să mai rateze o aruncare de la 7 metri în repriza a doua, iar cu un total de patru aruncări de la 7 metri ratate, a dat încredere gazdelor. În condițiile în care Agrigoroaiei și Pavăl au scos majoritatea aruncărilor de penalitate, în situații critice pentru echipa antrenată de Florentin Pera, cele patru aruncări irosite au atârnat greu în economia unui meci de luptă, la propriu și la figurat. De la 17-12 Romanul s-a trezit și în zece minute a revenit la un singur gol diferență pe tabelă, moment în care Alexandrina Soare a solicitat un timp de odihnă ce s-a dovedit a fi de bun augur. Doar pentru moment însă, gazdele s-au distanțat la trei goluri (20-17) în minutul 42. Paula Vișan a intrat la rândul ei în poarta Romanului și a avut câteva minute de grație. Ajutate de paradele acesteia, romașcancele au egalat la 20 prin căpitanul Stoleru, dar din acel moment și-a intrat în rol cu adevărat Gabi Perianu. Internaționala Brăilei a punctat de patru ori în ultimele zece minute ale meciului și a adus victoria gazdelor, care trece în avantaj în această serie echilibrată. Meciul secund va avea loc joi, 8 mai, la Roman, de la ora 19:30, iar dacă Romanul va învinge, pe 9 mai, de la ora 17, se va disputa, tot la Roman, meciul decisiv pentru calificare.

Farcău a revenit în echipa brăileană

Alexandrina Soare mai are un motiv de bucurie, pe lângă victoria din primul meci al seriei cu HCM Roman. Ramona Farcău a revenit pe terenul de joc după accidentarea suferită la umăr în partida cu Cetate Deva și chiar a marcat două goluri în partida de luni seara. De partea cealaltă, Romanul nu a reușit, încă să o recupereze sută la sută pe Mihalschi, iar Crap nu s-a aflat în cea mai bună dispoziție de joc.

Incovenientele Romanului

”Inconveniente ar fi problemele de sănătate pe care le au trei dintre jucătoarele de bază. Nu este vorba despre accidentări majore. Au fost contuzii şi lovituri inerente, care ne-au împiedicat, în săptămâna trecută, să facem antrenamente cum ne-am dorit, să avem lotul valid până la meciul de luni. Carmen Stoleru, spre exemplu, a fost incertă până la ora meciului. Ne dorim să accedem în faza următoare a competiţiei principale interne, în care se acordă medalii, ceea ce ar reprezenta o performanţă deosebită pentru clubul nostru. Eu mă aştept la determinare şi atitudine din partea jucătoarelor în meciurile programate la Roman, în fața minunaților noștri suporteri. Noi suntem dezavantajaţi de reprogramarea partidelor din prima etapă a fazei play-off, spre deosebire de cei din Brăila. Ne convenea mai mult prima variantă, cu primul joc în 7 mai şi următoarele în 10 şi 11 mai. Dunărea a jucat doar un singur meci în Cupă, contra noastră şi a avut mai mult timp, de atunci, pentru odihnă şi pregătire”, a declarat tehnicianul Florentin Pera.

Cristi SOROCEANU

HC Dunărea Brăila-HCM Roman 26-23 (15-11)

HC Dunărea Brăila: Dobre, Voicu, Stan (portari), Perianu 10 goluri, Horjea 6, Moldovan 6 (4 din 7m), Brot 2, Farcău 2, Czeczi, Irimia, Safta
HCM Roman: Pîslaru, Vișan (portari), Băbeanu 6 goluri (3 din 7m), Stoleru 6, Iuganu 5 (4 din 7m), Agrigoroaie 2, Horobeț 1, Druțu 1, Genkova 1, Chitacu 1, Crap, Pavăl

Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 11/7
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.