DNA anunță 22 de percheziții: sunt vizați funcționari cu atribuții de control pe masă lemnoasă

DNA
DNA – percheziții în 108 locații

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție efectuează 22 de percheziții domiciliare într-un singur județ, ancheta vizând funcționari publici cu atribuții de control pe lemn, de la proveniență, până la prelucrare și comercializare. Descinderile vizează și persoane fizice.

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Suceava efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție săvârșite de funcționari publici cu atribuții de control pe linia respectării legislației privind proveniența, circulația, depozitarea, prelucrarea primară și comercializarea materialelor lemnoase, comise în cursul anului 2024. În cursul zilei de 29 octombrie, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 22 locații situate pe raza județului Suceava, reprezentând o instituție publică și domiciliile unor persoane fizice”, conform DNA.

În cauză procurorii beneficiază de sprijin din partea lucrătorilor din cadrul Direcției Generale Anticorupție și Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău. Anchetatorii anunță că, raportat la actele procedurale efectuate în această cauză, vor fi oferite informații suplimentare atunci când împrejurările vor permite.

(G. S.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

FOTO. Accident grav pe E85, la ieșirea din Roman: două persoane au rămas încarcerate

Actualizare: IPJ Neamț anunță că traficul în zonă se...

Urban Grup Environment SRL- precizări privind stadiul de implementare a noului serviciu de salubrizare

În urma apariției materialului ”Brantner- acuzații către noul operator...

Brantner- acuzații către noul operator de salubritate: ar fi trecut dincolo de prevederile contractului

Brantner SA, actualul operator de salubritate, aduce în discuție...

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de Bacalaureat

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de...

Neamț. Verificări rutiere pe DN 2 – E 85 – acțiune tip RELEU

Inspectoratul de Poliție Județean Neamț intensifică controalele pe unul...

Urban Grup Environment SRL- precizări privind stadiul de implementare a noului serviciu de salubrizare

În urma apariției materialului ”Brantner- acuzații către noul operator...

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de Bacalaureat

Primele rezultate la sesiunea de toamnă a examenului de...

Neamț. Verificări rutiere pe DN 2 – E 85 – acțiune tip RELEU

Inspectoratul de Poliție Județean Neamț intensifică controalele pe unul...

Neamț. 4 persoane rănite în accidente la Roznov și Târgu-Neamț

La începutul săptămânii au avut loc 2 accidente rutiere...