0:00

Cupa României, turul 5: Cetatea – Rapid Suceava 0-1 (0-1), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Gazdele au vrut, dar n-au putut…

Voința jucătorilor Cetății n-a fost de ajuns pentru a depăși în turul 5 al Cupei României o echipă mai experimentată, Rapid CFR Suceava, condusă bine din terene de veteranul Dorel Semeghin, care, în final a obținut o victorie meritată. Unicul gol al partidei de pe stadionul ”Cetatea” a fost marcat de Golofcă (30).

A doua zi după …

Microbiștii din Târgu Neamț s-au trezit marți din ”beția” zilelor orașului și au căzut de pe un cal frumos, în turul 5 al Cupei României. Rapid CFR Suceava a profitat de o eroare a gazdelor, în minutul 30: o pasă înapoi, dată fundașilor centrali Rotaru și Mihăieș, a fost ajunsă de Golofcă, care l-a driblat scurt pe Hărăguță și a înscris în poarta goală. Așa s-a scris istoria unui meci așteptat cu sufletul la gură de microbiștii târgnemțeni, care visau să vadă venind în micuțul oraș de sub Cetate o echipă de Liga I, în 16-imile Cupei României. Imagine bună pentru un târg în care, doar alegerile scutură praful ce se așterne pe marginea drumului, ce traversează centrul, cu destinația Suceava. Adversarul din amicalele disputate în această vară, Rapid Suceava, a retezat, însă, ”aripile” echipei susținute de primărie și Consiliul Județean Neamț, aducându-i pe jucătorii nemțeni cu picioarele pe pământ. Cetatea a luat un start lansat în campionatul Ligii a III-a, cu două victorii, din două meciuri grele și toată lumea credea în proverbul cu ”buturuga mică”, mai ales că în Cupa României eliminase încă o formație de Liga a II-a: FCM Dorohoi. Meciul a început cu un penalty cerut de gazde, după un corner bătut la colțul scurt, în minutul 7, dar prima ocazie pentru gazde avea să vină abia în minutul 24: Dutciuc a trimis balonul cu capul spre poartă, din mijlocul careului, însă, exact în brațele lui Rohețki. Cinci minute mai târziu, Bobric a șutat din marginea careului, dar același Rohețki a prins fără probleme. La o fază care nu anunța nimic, oaspeții au deschis scorul, în minutul 30, gol care a turnat plumb în ghetele elevilor lui Ciprian Danciu. Repriza s-a încheiat cu șutul în transversală a lui Burcea, de la 25 de metri, care avea să-i dea emoții lui Hărăguță.

Oaspeții, mai pragmatici

La reluare tot oaspeții au fost mai periculoși, în minutul 49, când centrarea veteranului Semeghin, a fost reluată de Matei cu capul, pe lângă poarta gazdelor. Au urmat câteva faze periculoase la poarta sucevenilor, începute în minutul 59, când Homneac a fost aproape de egalare, cu un șut la colțul scurt și continuate cu pătrunderea aceluiași Homneac, în minutul 69, finalizată cu ieșirea la blocaj a lui Rohețki, fază la care gazdele au cerut penalty. În minutul 75, centrarea perfectă a lui Dutciuc este reluată de Homneac la colțul scurt, însă Rohețki intervine din nou. Din păcate, pentru Cetatea avea să fie ultima fază periculoasă a meciului de la Târgu Neamț. Oaspeții, mai pragmatici, au venit la Târgu Neamț cu prima garnitură, au tratat jocul cu seriozitate, au știut să-și țină adversarul la respect, iar, în final au tras și de timp, dovadă fiind cartonașul galben încasat de portarul Rohețki în minutul 90, pentru întârzierea repunerii mingii în joc și, astfel, și-au atins scopul, nemaiforțând desprinderea decisivă pe tabela de marcaj. De partea cealaltă, Cetatea nu a ajuns la o maturitate în joc, care să-i dea dreptul să iasă pe teren din postura de favorită, indiferent de adversar. Echipa depinde, încă, de execuțiile lui Dutciuc, sau de forma lui Homneac, pentru că, în momentele când e condusă, nu are un ”cap limpede” la mijlocul terenului, un jucător capabil să pună ordine în acțiunile de atac și nici antrenorul Ciprian Damian nu are prea multe soluții pe banca de rezerve. Ori, când depinzi doar de 2-3 jucători experimentați, cu care joci și în campionat și în Cupa României, e prea puțin, când ți-ai pus în cap să joci orice meci la victorie, când vrei să promovezi și să joci la nivelul ligii secunde. Același tribut, al iluziilor, îl plătește acum Dorohoiul în Liga a II-a. Anul trecut era ”spaima” echipelor din Liga a III-a, iar acum nu reușește să obțină nici măcar o victorie, trăind doar din entuziasmul și elanul unor tineri. E o temă de meditație pentru conducătorii Cetății, care vor trebui să transfere jucători în pauza competițională, dacă vor să promoveze și să iasă din tiparele Ligii a III-a.

Declarații

”A fost un meci bun, epuizant. Felicit băieții pentru efortul depus. Ce pot să le reproșez este neatenția la unele faze, dar din greșeli învățăm și sper să nu le mai facem pe viitor. Vineri avem un joc foarte greu, de campionat acasă. Am început campionatul cu două victorii și trebuie să ținem ștacheta sus și să fim optimiști, pentru că în fotbal câștigă echipa mai bună, mai motivată, mai norocoasă, poate. Astăzi nu am fost noi. Sper ca vineri să câștigăm meciul cu FC Zagon”, a spus Ciprian Danciu, antrenorul principal al Cetății Târgu Neamț.

”Mă așteptam să câştigăm pentru că aveam de partea noastră atuul experienței. Cred că experiența noastră și-a spus cuvântul astăzi, cu toate că a fost un meci dificil. Am întâlnit o echipă unită, o echipă bună și i-am avertizat pe jucătorii mei că vom avea un meci dificil. Mă bucur pentru victorie, deoarece am întâlnit o echipă bună, căreia îi doresc baftă mai departe”, a spus, la rândul lui, tehnicianul sucevean Bogdan Tudoreanu.

Cetatea: Haraguță – Varea, Rotaru, Mihăieș, Hușanu, R. Miron (60 – Mariș), Chirilă, Bucătaru, Dutciuc, Homneac, Bobric. Antrenor: Ciprian Danciu.

Rapid: Rohețki – Bălan, Veleșcu, Plecanciuc, Semeghin – Golofcă, Sfrijan, Sumănariu (86 – Apostol), Burcea (82 – Cerlinca) – Marinkovic, Matei (70 – Negru). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.