În ultimele 24 de ore, autoritățile au confirmat oficial aproape 4.000 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, un număr dublu de cazuri noi în comparație cu ziua de luni. Din nefericire, au fost înregistrare și 96 de decese, în timp ce numărul pacienților internați la ATI a crescut la 675, zece dintre ei fiind copii.

Suceava ocupă locul doi pe țară la capitolul de cazuri noi confirmate, cu 215, fiind depășit doar de București unde s-au înregistrat 459. În Regiunea de Dezvoltare Nord-Est, județul Neamț are cele mai puține cazuri raportate ieri, 59, în comparație, Iași (123), Botoșani (94), Bacăul 82 și Vaslui 66.

La nivel național atrag atenția situațiile din București, Timiș, Constanța, Teleorman și Cluj, unde există raportări peste 100 de persoane infectate. Potrivit datelor transmise de Grupul de Comunicare Strategica, la nivel național au fost efectuate 18.645 de teste RT-PCR și 28.804 teste rapide antigen, în ultimele 24 de ore.

Situația completă pe județe o puteți citi mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21734510,62
2.Arad24431640,82
3.Argeș28092500,51
4.Bacău27398820,92
5.Bihor29921550,59
6.Bistrița-Năsăud12970751,74
7.Botoșani14907940,93
8.Brașov44570760,74
9.Brăila13564260,33
10.Buzău12944300,41
11.Caraș-Severin12026430,99
12.Călărași10697360,86
13.Cluj599671341,60
14.Constanța447111041,13
15.Covasna864570,23
16.Dâmbovița23135550,53
17.Dolj27932601,12
18.Galați28619760,83
19.Giurgiu11539421,05
20.Gorj9555440,54
21.Harghita8498300,32
22.Hunedoara23517700,62
23.Ialomița11138260,62
24.Iași440141230,81
25.Ilfov470731091,85
26.Maramureș217121551,56
27.Mehedinți8653410,64
28.Mureș24488230,50
29.Neamț19926590,90
30.Olt15239330,94
31.Prahova36713800,83
32.Satu Mare14476642,61
33.Sălaj11283260,97
34.Sibiu27307420,88
35.Suceava259372151,17
36.Teleorman145281131,20
37.Timiș568211671,71
38.Tulcea8667140,47
39.Vaslui16718660,79
40.Vâlcea16872360,65
41.Vrancea11158580,73
42.Mun. București1910994591,68
43.Din străinătate**123714 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2151*

702 
 TOTAL1.126.5823.929 

 

Andreea Bogza

Articolul precedentȘtire actualizată. Accident cu şase victime la Dumbrava Roşie
Articolul următorMara Calista: 6 milioane de euro pentru programul „Din grija pentru copii”
Stiri din Neamt, Bacau, Suceava, Iasi, Botosani, Vaslui. Primul ziar regional din regiunea Nord Est.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here