0:00

Ceahlăul mai vrea 12 puncte până la finele anului, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Vasile Miriuță, antrenorul principal al Ceahlăului și-a recompensat elevii cu două zile de pauză după egalul smuls dinamoviștilor în capitală. Tehnicianul principal al pietrenilor a fost uimit de numărul mare de spectatori prezenți în tribunele stadionului Dinamo. Miriuță și-a fixat drept obiectiv încă 12 puncte până la sfârșitul anului. Dacă echipa îndeplinește obiectivul, atunci antrenorul principal al pietrenilor va trebui să negocieze cu Gheorghe Ștefan un nou obiectiv, sau o eventuală mutare pe banca tehnică a celor de la Dinamo.

”Avem 17 puncte, ne mai trebuie 12”

Punct cu punct, strângători, ca furnicile, fotbaliștii Ceahlăului se văd pentru prima oară în istoria zbuciumată a clubului să fie neînvinși de 9 etape și cu 17 puncte acumulate. Socotind că numărul partidelor rămase de disputat din tur sunt 8, 4 pe teren propriu și 4 în deplasare, cerința nu e exagerată. Trei puncte, ori patru victorii în meciurile de la Piatra Neamț fac în total 12 puncte. Miriuță vorbește despre importanța jocului cu Dinamo, al doilea examen dificil de peste hotarele județului: A fost foarte greu. Ne bucurăm că am reuşit să aducem un punct. Nu ne-a fost uşor şi am primit acel gol din fază fixă. În prima repriză ne-am mai creat două-trei ocazii prin puştiul Popadiuc, asta pe lângă golul senzaţional al lui Golubovici. Cred că la final am meritat egalul. E un punct foarte important pentru noi. Avem 17 puncte şi ne mai trebuie vreo 12 până la finalul turului şi apoi voi discuta cu conducătorii clubului să văd ce obiectiv vom avea”, a precizat Miriuţă.

Zile libere

După meciul cu Dinamo, jucătorii au primit liber luni și marți. “Vor urma meciuri mai grele, la fel cum au fost sau vor fi şi celelalte. Suntem pregăţi să facem jocuri bune şi, cum mai spun eu, să scoatem maxim. Am pierdut precedentele două partide din Bucureşti, cu Steaua şi cu Rapid în cupă, dar am scos un punct cu Dinamo și vom încerca acum să evoluăm mult mai bine. Ne dorim să câştigăm cât mai multe meciuri. Important este ca băieţii să demonstreze că au valoare, cum au demonstrat-o şi în disputele precedente, că formează un grup unit şi dacă va fi aşa noi vom fi cei care vom ieşi bucuroşi de pe teren. Suntem foarte încrezători că vom rămâne modești și muncitori. Şi un punct dacă îl obţinem la final trebuie să fim mulţumiţi, pentru că jucăm contra unor echipe ce-și propun și ele victoria”, a declarat Vasile Miriuţă.

Golubovic – golgeter

Căpitanul Bojan Golubovic este golgeterul Ceahlăului în prezent și unul dintre cei mai buni marcatori ai campionatului. În urma meciului de la București, Golubovic a ajuns la șase reusite în Liga I în sezonul în curs, la fel ca Budescu, Szekely și Ivanovski. Reușita căpitanului nemțenilor din partida cu Dinamo București candidează serios la golul etapei. Golul cu Dinamo s-a dus la încheietura barelor, din lovitură liberă de la 17 m, puțin lateral dreapta. Golubovic a şutat cu dreptul, razant cu zidul alcătuit de Bălgrădean în fața sa, direct sub transervsală. Bălgrădean a atins mingea, dar nu a putut-o stopa din drumul său spre plasa porții lui Dinamo. Era minutul 42, și Ceahlăul egala scorul: 1-1. Pentru jucătorii pietreni urmează două săptămâni de pauză, întrucât campionatul se va întrerupe, deoarece naţionala României susţine partidele cu Andorra şi Estonia, din preliminariile CM din 2014. Următorul adversar pentru formaţia lui Vasile Miriuţă este CFR Cluj, partida fiind programată pentru data de 20 octombrie la Piatra Neamţ.