0:00

Ceahlăul II a învins la Roman, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul II continuă parcursul fără înfrângere din minireturul seriei I, a Ligii a III-a, după victoria din deplasare, cu 2-1, la Petrotub Roman. Elevii lui Ovidiu Marc și Florin Anton au patru victorii și un meci egal, în etapele, cinci la număr, scurse de la reluarea campionatului.

Ultima ”victimă” este Petrotub Roman, care a condus cu 1-0, în meciul disputat pe arena ”Moldova”, prin golul marcat de Carnariu, în minutul 68, în urma unui corner. Apoi, Marc a făcut o schimbare cu care a întors soarta meciului: l-a scos pe funașul stânga Ungureanu, l-a trecut pe Scăpău mijlocaș stânga și l-a introdus în joc pe Plăcintă, jucător care a restabilit egalitatea, cu un șut sub transversală, din careu, în minutul 82.

”Satelitul” Ceahlăului a profitat de degringolada care a pus stăpânire pe formația gazdă, iar Ntambue, a luat o minge pe cont propriu, în minutul 86, a scăpat singur cu portarul și a marcat golul victoriei: 2-1. Cetatea Târgu Neamț nu a depășit pasa proastă în care se află de la schimbarea conducerii tehnice, în iarnă și nu a reușit decât un 1-1, pe teren propriu, cu penultima clasată, Aerostar Bacău.  Astfel liderul Știința Miroslava s-a distanțat la 4 puncte de Petrotub Roman, care ocupă locul 3, cu 31 de puncte și la 6 puncte de Cetatea Târgu Neamț, care rămâne pe locul 5, cu 29 de puncte. În ”ceafă” îi suflă, însă, Ceahlăul II, care este pe locul 8, la 4 puncte distanță. (C.S.)