Să vă pregătiți (mai) bine!
* Ceahlăul  a ajuns la a doua înfrângere consecutivă, în urma unui joc dezamăgitor
* nemţenii au reușit să-și creeze o singură ocazie importantă de gol, prin Golubovic
* Costel Ilie a declarat la conferința de presă că nu este îngrijorat, dar trage un semnal de alarmă jucătorilor săi: ”Să ne pregătim mai bine”.

Ceahlăul n-a mai câștigat acasă din etapa a 15-a, de la acel 1-0, în fața echipei Poli Timișoara, dar atunci, pe banca tehnică era Vasile Miriuță, regretat și astăzi de unii jucători. Ceea ce se dorea a fi un reviriment în fața propriilor suporteri, după un eșec în fața penultimei clasate (0-1, cu FC Brașov), s-a transformat într-un dezastru pentru pietreni. Fotbaliștii Ceahlăului nici n-au apucat să se lege bine la șireturi, că Astra, mult mai preocupată să marcheze, a și ratat 3 ocazii clare: Yoda (în minutul 2),Yazalde (3) şi Amorim (5) au încercat poarta lui Calancea, însă moldoveanul a fost luat la țintă.

Ceahlăul – Astra 0-2 (0-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Astra a continuat să rateze și să pună probleme, în timp ce gazdele n-au legat nicio acțiune periculoasă în careul advers. Centrările lui Budescu, reîntors pe teren după ordinul de pedeapsă dat de patronul Ioan Niculae, venit la Piatra Neamț cu elicopterul, ori bara lui Găman (16) nu au avut darul de a trezi echipa pietreană, care nu a avut replică. S-a jucat pe contre, în ritm alert, dar mingile trimise de jucătorii Ceahlăului în apropierea careului advers nu l-au găsit niciodată pe Golubovic într-o postură favorabilă. Cum pietrenii nu au găsit un jucător capabil să se bată pentru orice minge și să-l sprijine pe bosniac, Silviu Lung, portarul Astrei s-a mulțumit să inspire aer curat, de munte, în prima repriză.

După pauză, acelaşi scenariu

Cine credea că Ceahlăul va avea o altă atitudine în repriza a doua, s-a înșelat. Astra a construit pe spații largi la mijlocul terenului, iar presiunea oaspeților s-a concretizat: Măţel a centrat ideal din flancul drept, Calancea nu a ieșit la marginea careului mic, iar Yazalde (62) a deschis scorul cu o lovitură de cap la colțul lung, de lângă Andrei Marc. După acest moment, trupa lui Florin Marin a forţat tot mai puţin, încercând să păstreze rezultatul minim, iar nemţenii n-au mai dovedit că au puterea să lupte măcar pentru un punct. Prima și ultima zvâcnire a ”plăieșilor” nemțeni a venit de la Golubovic (în minutul 72) care, însă, n-a reuşit să-l depășească pe Silviu Lung cu o lovitură de cap pe colţul scurt, din 7 metri. Apoi, a urmat, firesc, bomboana de pe colivă, pe care Alibec a așezat-o, printr-o execuție de manual. Intrat pe teren după pauză, în locul lui Budescu, mijlocaşul şcolit la Inter l-a executat pe Calancea, în minutul 90 cu un şut simplu din interiorul careului. Ceahlăul mai bifează o înfrângere, una care o coboară cu picioarele pe pâmănt, pe locul 9, la 9 puncte de primul loc retrogradabil.

Declarații după joc

„În prima repriză am avut mai multe situaţii de poartă decât în partea secundă, am controlat jocul, per total. Jucătorii au evoluat cu determinare, nu au subestimat adversarul. La Budescu s-a văzut lipsa jocurilor. Am un lot foarte bun, sunt mulţumit de jucătorii pe care îi am la dispoziţie. Ne mai gândim la titlu, însă noi dorim să ne consolidăm locul doi”, a spus Florin Marin, antrenorul Astrei Giurgiu.

”Venim după două înfrângeri consecutive. Sperăm să dăm dovadă de caracter și să scoatem maxim posibil din meciurile care ne-au mai rămas. Cu aceasta înfrangere s-au complicat lucrurile la retrogradare. Nu sunt îngrijorat, dar totodată trag un semnal de alarmă către jucătorii mei. Trebuie să fim mai responsabili, trebuie să fim bărbați, să recunoaștem când facem un joc mai bun și să ne pregătim mai bine. În prima repriză am încercat să nu le creem spații de joc, iar în repriza a doua am riscat, am ieșit la joc. Paradoxal, când am avut o a doua repriză mai bună am și primit două goluri. Dacă reușeam să înscriem și noi la 0-1, prin Golubovic, poate alta era soarta echipei. Astra are o echipă bună, un lot valoros, cu individualități peste lotul nostru. Din păcate Slavikas și Rusu au acuzat stări gripale, iar Constantinescu și Gheorghiu sunt suspendați și nu i-am putut folosi. Putem spune de meciul din etapa viitoare, de la Chiajna, că e un meci de 6 puncte, un meci capital. Atunci, ce mai putem spune despre echipele care au 23, 24 de puncte? Dar, pe mine mă interesează soarta echipei mele și vreau să scoatem maxim posibil din meciul de la Chiajna”, a declarat Costel Ilie.

Cristi SOROCEANU

Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea – Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan – Achim, Onciu – Popadiuc (Ştefănescu ’46), L. Garcia (Ntambue ’76), Chitoşcă (Jula ’64) – Golubovici. Antrenor: Costel Ilie

Astra Giurgiu: Lung – Măţel, Papp, Găman, Junior Morais – Yahaya, Laban – Yoda, Budescu (Alibec ’56), William (Enache ’72) – Yazalde (Seto ’78). Antrenor: Florin Marin