pietricica turism

Canotoarea Laura Pal a fost desemnată marţi, 18 decembrie, sportiva anului în judeţul Neamţ. Premiul a fost acordat în cadrul Galei Sportului Nemţean, manifestare organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Neamţ. Sportiva este multiplă medaliată la campionatele mondiale (bronz), europene (aur) şi balcanice (aur şi argint). Antrenorul anului a fost desemnat Valentin Gavril, iar clubul sportiv al anului a fost declarat CS Ceahlăul Piatra Neamţ.

În cadrul aceleaşi Gale, au fost acordate şi o serie de premii speciale:

Vornicu CristianPiatra NeamțFutsal Ceahlăul

Piatra Neamţ

Delegat UEFA competiţii internaţionale – Liga Campionilor şi preliminarii EURO Women 2019 
Urzică VladimirPiatra NeamțArbitru FIFADelegat la jocuri oficiale din preliminariile Ligii Campionilor şi din grupele Europa League, precum şi la jocuri interţări de seniori (Spania – Elveţia, Andorra – Georgia) şi tineret (Islanda – Spania), amicale şi oficiale. 
Georgiana Lungu  Mihaela ParaschivRomanARBITRI EHFDelegate la jocuri oficiale EHF (Federaţia Europeană de Handbal) – Women Challange Trophy şi la

Jocurile Mediteraneene, turneu găzduit de Muntenegru

Mai – Iunie 2018

Aprilie 2018

Volcinsche SebastianBicaz Arbitru internaţional delegat la Campionatul Mondial Şcolar şi

Campionatul European de Juniori

22-30 mai 2018, Iaşi

5-14 septembrie,

Mamaia

Botiş Alin,

Trifan Cătălin,

Grigorici Ilarion

Piatra NeamțAudio Class Drift Piatra NeamţLocul 3 – Campionatul Naţional de drift 
Eusebiu PopaRC Venus Club Piatra NeamțVenus Rifil Piatra NeamţPremiu pentru întreaga activitate 
Adrian Laza AlpinismAscensiune pe Vârful Makalu din Masivul Himalaya – 8485mMai 2018
Husariu IonuţGrigoroaie AndreiAtletismParticipant în Circuitul Carpaţilor (curse de maraton şi semimaraton)– 8 clasări pe podium în 14 curse 
Munteanu SilviuOlteanu IuliaCS Ceahlăul Piatra NeamţRecord Naţional 100m – Juniori 320-21.07.2018, Bucureşti
Leonte IonuţLeonte GrădinaruCSE Fraţii Jderi Târgu NeamţCampionat Balcanic 
Asmarandei Florin ISU NEAMŢCampionatul European al Pompierilor

AUR – Greutate

AUR – Suliţă

AUR – Ciocan

AUR – Disc

 
Danţiş Marian ISU NEAMŢCampionatul European al Pompierilor

Aur cros

Argint – suliţă

 
Rîpanu Alessia – MariaCorfă Lăcrămioara, Drăgoi RoxanaRithmic Dance Piatra NeamţBronz – Festivalul Balcanic MajoreteBuzău

La sporturi neolimpice au fost premiaţi următorii sportivi, antrenorii anului la această categorie fiind desemnaţi Paul Pintilie (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) şi Mihai Cristea (BAO Roman):

Macsim MihaelaPaisa GheorgheCS Ceahlăul Piatra NeamţBronz (individual + echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie viteză

Aur (echipă) şi Bronz (individual, Jun.1) – Campionatul Balcanic

Aur (echipă) şi Bronz (individual) – Cupa Europei

25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

Cojocaru LucianPaisa GheorgheCS Ceahlăul Piatra NeamţBronz (echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie

Aur (echipe) – Campionatul Balcanic

Aur (echipă) – Cupa Europei

25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

Paisa VictoriaPaisa GheorgheACS Valentin Piatra NeamţBronz (echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan
Filip VasileBunghez CătălinCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT EUROPEAN

Aur, Argint, Bronz

 
Sava TeodorPaul PintilieCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT EUROPEAN

TINERET: 1 Aur, 1 Bronz

 
Aanicăi Daniel CS Sakki Internaţional Karate Do Piatra NeamţCampionat Balcanic

Locul 2 kumite individual

Locul 3 kata indivudual

 
Asaftei AlexandruAanicăi DanielCS Sakki Internaţional Karate Do Piatra NeamţCampionat Balcanic

Locul 2 kumite individual

 
Irinei DavidAanicăi DanielCS Sakki Internaţional Karate Do Piatra NeamţCampionat Balcanic

Locul 3 kumite individual

 
Șerban HoriaPaul PintilieCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT BALCANIC

4 x Aur individual şi echipe (kumite,m kata, fukugo)

 
Berbecaru-Vișan MihneaPaul PintilieCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT BALCANIC

3 x Aur şi Argint (echipe şi individual – kata, kumite)

 
Vicu CodrinPaul PintilieCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT BALCANIC

2 x Aur şi 1 Argint

 
Vodă PaulPaul PintilieCS Ceahlăul Piatra NeamţCAMPIONAT BALCANIC

2 x Aur şi 1 Bronz (Seniori)

 
Nădejde Mihai AndreiCristea MihaiBAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori –

2xBronz

 

13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Moisei GabrielCristea MihaiBAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori –

2xBronz

 

13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Giurgi AlexandruCristea MihaiBAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori – Aur şi Bronz13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Bandur Mihai AlexandruCristea MihaiBAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori – Argint şi Bronz13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,

Premiile acordate la categoria jocuri sportive au fost următoarele:

Blaj RobertȚocu MariusLPS RomanCampionatul European baseball – Locul III la juniori II16-21.07.2018 – Croația
Cucu GabrielDănilă GheorgheLPS RomanBronz – ONSS Gimnaziu Fotbal 
Anton AlexandruAvădanei Valentin, Domşa CodruţCSM Ceahlăul Piatra NeamţConvocare şi jocuri România U15Octombrie 2018, Piatra Neamţ
Gavril Dan VCM-LPS Piatra NeamțANTRENOR LOT NATIONAL VOLEI U20

LOCUL 2 CAMPIONATUL BALCANIC U20

 
Cojocariu MădălinNica Andrei

Gavril Rareș

LPS Piatra NeamțLOCUL 3 CAMPIONATUL BALCANIC DE VOLEI U18 
Răzvan CabahandbalLPS Piatra NeamțAntrenor cu sportivi participanți la Campionatul European de Beach-handballIunie – iulie Muntenegru

Premiile acordate la categoria sporturi olimpice au fost următoarele:

Burueană LenuțaCojocaru DanCS Ceahlăul Piatra NeamţCampionatul Balcanic + Aur şi Bronz

 

17.02. ISTANBUL

20-21.07. BULGARIA

Țigănașu Ioana DianaCojocaru DanCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul Balcanic

Aur

Argint

Bronz

 

10.02   SOFIA

23-24.06 ISTANBUL

10.02. SOFIA

10.02. SOFIA

Nicorici DragoșFloroiu EmilianLPS RomanLocul VI la Campionatul Balcanic de juniori II – ar.ciocanului16-20.05.2018 Istanbul – Turcia
Nistor ȘerbanFloroiu EmilianLPS RomanLocul VIII la Campionatul balcanic de juniori I – sală – aruncarea greutății10.02.2018 – Bulgaria
Chelariu AlinCiobanu ConstantinLPS RomanLocul VII la Campionatul Balcanic     U 13 – judo – categoria 50 kg.27-29.07.2018 Salonic – Grecia
Bordeanu IrinaOlteanu IuliaCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul Balcanic Alergare Montană – Argint

Cupa Mondială Alergare Montană – Bronz

Cupa Mondială Alergare Montană – Argint

Mai SERBIA

15 septembrie

ANDORA

10 iunie ITALIA

Corhană LauraOlteanu IuliaCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul Balcanic Alergare Montană – Argint

Cupa Mondială Alergare Montană J2 – Argint şi Bronz

5 mai SERBIA

9 iunie ITALIA

 

Ausburger Juliana MilenaOlteanu IuliaCS Ceahlăul Piatra NeamțCampionatul Balcanic de Alergare Montană pentru tineret – ARGINTNoiembrie 2018
Zglimbea GeorgianaCiortan IoanCA RomanCampionat Balcanic Atletism

Locul 3

 
Iuraşcu PatriciaObreja MihaelaCA RomanCampionat Balcanic Lupte

Locul 1

 
Mustea AmaliaCătescu ValeriaCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul European – Bronz26-27.05.20418 GRAVELINES FRANTA
Rusu AlexandraDinu CorneliaCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul European – Locul 4

Campionatul Mondial – Locul 7

01-02.09.2018 BREST BELARUS
Andron MonicaGoliciu PetreCS Ceahlăul-LPS Piatra NeamţCampionatul European – Locul 4

Campionatul Mondial – Locul 7

01-02.09.2018 BEST BELORUS

(M. CONSTANTINESCU; FOTO: DJST Neamţ)