Pe 12 iunie începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia 2014. Meciul de deschidere va fi între Brazilia şi Croaţia, iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume. Continuăm în ediţia de astăzi, prezentarea în detaliu a celor 8 grupe ale turneului final şi competitorii care vă vor delecta de joi încolo.

franta

GRUPA E: Franţa, Elveţia, Ecuador, Honduras

15 iunie: Elveţia – Ecuador, 19:00, TVR 1
15 iunie: Franţa – Honduras, 22:00, TVR 1
20 iunie: Elveţia – Franţa, 22:00, TVR 1
20 iunie: Honduras – Ecuador, 01:00, TVR 1
25 iunie: Honduras – Elveţia, 23:00, TVR 2
25 iunie: Ecuador – Franţa, 23:00, TVR 1

Elveţia – selecţioner: Ottmar Hitzfeld
Portari: Diego Benaglio (VfL Wolfsburg), Roman Burki (Grasshopper Zurich), Yann Sommer (FC Basel);
Fundaşi: Steve von Bergen (Young Boys Berna), Johannes Djourou (Hamburger SV), Michael Lang (Grasshopper Zurich), Stephan Lichsteiner (Juventus Torino), Ricardo Rodriguez (VfL Wolfsburg), Fabian Schar (FC Basel), Philippe Senderos (FC Valencia), Reto Ziegler (Sassuolo);
Mijlocaşi: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami (SSC Napoli), Blerim Dzemaili (SSC Napoli), Gelson Fernandes (SC Freiburg), Gokhan Inler (SSC Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munchen), Valentin Stocker (FC Basel);
Atacanţi: Josip Drmici (FC Nurnberg), Mario Gavranovici (FC Zurich), Admir Mehmedi (SC Freiburg), Haris Seferovici (Real Sociedad), Granit Xhaka (Borussia Monchengladbach).

Ecuador – selecţioner: Reinaldo Rueda
Portari: Maximo Banguera (SC Barcelona), Adrian Bone (El Nacional), Alexander Dominguez (LDU Quito);
Fundaşi: Gabriel Achilier (Emelec), Walter Ayovi, Oscar Bagui (Emelec), Frickson Erazo (Flamengo), Jorge Guagua (Emelec), Juan Carlos Paredes (SC Barcelona), Cristian Ramirez (Fortunda Dusseldorf);
Mijlocaşi: Segundo Castillo (Al-Hilal), Carlos Gruezo (VfB Stuttgart), Renato Ibarra (Vitesse), Fidel Martinez (Tijuana), Cristian Noboa (Dinamo Moscova), Pedro Quinonez (Emelec), Luis Saritama (SC Barcelona), Antonio Valencia (Manchester United);
Atacanţi: Jaime Ayovi (Tijuana), Felipe Caicedo (Al-Jazira), Jefferson Montero (Morelia), Joao Rojas (Morelia), Enner Valencia (Pachuca), Armando Wila (Universidad Catolica)

Franţa – selecţioner Didier Deschamps
Portari: Hugo Lloris (Tottenham), Stephane Ruffier (Saint Etienne), Mickaël Landreau (Bastia);
Fundaşi: Mathieu Debuchy (Newcastle), Lucas Digne (Paris Saint-Germain), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Eliaquim Mangala (FC Porto), Bacary Sagna (Arsenal), Mamadou Sakho (Liverpool), Raphaël Varane (Real Madrid);
Mijlocaşi: Yohan Cabaye (Paris Saint-Germain), Clément Grenier (Lyon), Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain), Paul Pogba (Juventus Torino), Rio Mavuba (Lille), Moussa Sissoko (Newcastle), Mathieu Valbuena (Marseille);
Atacanţi: Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Arsenal), Antoine Griezmann (Real Sociedad), Franck Ribéry (Bayern Munchen), Loic Rémy (Newcastle)

Honduras – selecţioner: Luis Fernando Suarez
Portari: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia), Luis Lopez (Club Atletico Torque);
Fundaşi: Brayan Beckeles (Olimpia), Arnold Peralta (Rangers), Emilio Izaguirre (Celtic), Juan Carlos Garcia (Wigan Atheltic), Maynor Figueroa (Hull City), Víctor Bernárdez (San Jose Earthquakes), Osman Chávez (Wisla Cracovia), Juan Pablo Montes (Motagua);
Mijlocaşi: Luis Garrido (Olimpia), Roger Espinoza (Wigan Athletic), Jorge Claros (Motagua), Wilson Palacios (Stoke City), Oscar Garcia (Houston Dynamo), Andy Najar (Anderlecht), Mario Martínez (Real Espana), Marvin Chavez (Chivas USA);
Atacanţi: Jerry Bengtson (New England Revolution), Jerry Palacios (Alajuelense), Carlo Costly (Real Espana), Rony Martinez (Real Sociedad).

argentina

GRUPA F: Argentina, Bosnia, Nigeria, Iran

15 iunie: Argentina – Bosnia, 01:00, TVR 1
16 iunie: Iran – Nigeria, 22:00, TVR 1
21 iunie: Argentina – Iran, 19:00, TVR 1
21 iunie: Nigeria – Bosnia, 01:00, TVR 1
25 iunie: Bosnia – Iran, 19:00, TVR 2
25 iunie: Nigeria – Argentina, 19:00, TVR 1

Argentina – selecţioner: Alejandro Sabella
Portari: Mariano Andujar (Catania), Sergio Romero (Monaco), Agustin Orion (Boca Juniors);
Fundaşi: Lisandro Lopez (Getafe), Hugo Campagnaro (Inter Milan), Federico Fernandez (Napoli), Pablo Zabaleta (Manchester City), Ezequiel Garay (Benfica), Marcos Rojo (Sporting Lisbon), Jose Basanta (Monterrey), Nicolas Otamendi (Atletico Mineiro), Martin Demichelis (Manchester City), Gabriel Mercado (River Plate);
Mijlocaşi: Javier Mascherano (Barcelona), Jose Sosa (Atletico Madrid), Augusto Fernandez (Celta Vigo), Ricky Alvarez (Inter Milan), Lucas Biglia (Lazio), Ever Banega (Newell’s Old Boys), Fernando Gago (Boca Juniors), Maxi Rodriguez (Newell’s Old Boys), Enzo Perez (Benfica), Fabian Rinaudo (Catania);

Atacanţi: Lionel Messi (Barcelona), Angel Di Maria (Real Madrid), Rodrigo Palacio (Inter Milan), Gonzalo Higuaín (Napoli), Sergio Agüero (Manchester City), Ezequiel Lavezzi (PSG), Franco Di Santo (Werder Bremen).

Bosnia – selecţioner: Safet Susic
Portari: Asmir Avdukic (Borac Banja Luka), Asmir Begovic (Stoke City), Jasmin Fezjic (Aalen);
Fundaşi: Muhamed Besic (Ferencvaros), Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig), Sead Kolasinac (Schalke), Emir Spahic (Bayer Leverkusen), Toni Sunjic (Zorya), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Ervin Zukanovic (Gent);

Mijlocaşi:Anel Hadzic (Sturm Graz), Izet Hajrovic (Galatasaray), Senijad Ibricic (Erciyespor), Senad Lulic (Lazio), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Zvjezdan Misimovic (Guizhou Renhe), Mensur Mujdza (Freiburg), Miralem Pjanic (Roma), Sejad Salihovic (Hoffenheim), Tino Susic (Hajduk Split), Edin Visca (Istanbul BB), Avdija Vrsajevic (Hajduk Split);
Atacanţi: Edin Dzeko (Manchester City), Vedad Ibisevic (Stuttgart).

Iran – selecţioner: Carlos Quieroz
Portari: Daniel Davari (Eintracht Braunschweig), Ali Reza Haghighi (Sporting Covilha), Rahman Ahmadi (Sepahan), Sosha Makani (Foolad);
Fundaşi: Khosro Heidari (Esteghlal), Hossain Mahini (Persepolis), Steven Mehrdad Beitashour (Vancouver Whitecaps), Pejman Montazeri (Umm Salal), Seyed Jalal Hosseini (Persepolis), Amir Hossein Sadeghi (Esteghlal), Mohammad Reza Khanzadeh (Zob Ahan), Seyed Ahmad Alenemeh (Naft), Hashem Beikzadeh (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Sepahan), Mehrdad Pooladi (Persepolis);

Mijlocaşi: Javad Nekounam (Al Kuwait), Andranik Teymourian (Esteghlal), Reza Haghighi (Persepolis), Ghasem Hadadifar (Zob Ahan), Bakhtiar Rahmani (Foolad), Alireza Jahanbakhsh (NEC Nijmegen), Ashkan Dejagah (Fulham);

Atacanţi: Masoud Shojaei Soleimani (Las Palmas), Mohammad Reza Khalatbari (Persepolis), Mehdi Sharifi (Sepahan), Reza Ghoochannejhad Nournia (Charlton Athletic), Karim Ansarifard (Traktor Sazi), Sardar Azmoun (Rubin Kazan).

Nigeria – selecţioner: Stephen Keshi
Portari: Chigozie Agbim (Gombe United), Daniel Akpeyi (Warri Wolves), Austin Ejide (Hapoel Be’er Sheva), Vincent Enyeama (Lille);
Fundaşi: Efe Ambrose (Celtic), Elderson Echiejile (Monaco), Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves), Kunle Odunlami (Sunshine Stars), Godfrey Oboabona (Caykur Rizespor), Kenneth Omeruo (Middle sbrough), Juwon Oshaniwa (Ashdod), Joseph Yobo (Norwich City);
Mijlocaşi: Ramon Azeez (Almeria), Reuben Gabriel (Waasland-Beveren), Nosa Igiebor (Real Betis), Sunday Mba (Atheltique Bastias), Joel Obi (Parma), John Mikel Obi (Chelsea), Victor Moses (Liverpool), Nnamdi Oduamadi (Brescia), Ogenyi Onazi (Lazio), Ejike Uzoenyi (Enugu Rangers);

Atacanţi: Shola Ameobi (Newcastle United), Michael Babatunde (Volyn Lutsk), Emmanuel Emenike (Fenerbahce), Ahmed Musa (ŢSKA Moscova), Uche Nwofor (Heerenveen), Victor Obinna (Chievo), Peter Odemwingie (Stoke City), Michael Uchebo (Cercle Brugge).