Undated handout image of the official 2014 World Cup mascot, the Brazilian three-banded armadillo (the Tolypeutes tricinctus)

Pe 12 iunie începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia 2014. Meciul de deschidere va fi între Brazilia şi Croaţia, iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume. Începând de astăzi, în următoarele patru ediţii ale „Ceahlăului”, vă prezentăm, în detaliu, cele 8 grupe ale turneului final şi competitorii care vă vor delecta de joi încolo.

Brazil's Fred celebrates after scoring the team's third goal during their Confederations Cup final soccer match against Spain at the Estadio Maracana in Rio de Janeiro

GRUPA A: Brazilia, Croaţia, Camerun, Mexic

12 iunie: Brazilia – Croaţia: 23:00, TVR 1
13 iunie: Mexic – Camerun: 19:00, TVR 1
17 iunie: Brazilia – Mexic: 22:00, TVR 1
19 iunie: Camerun – Croaţia: 01:00, TVR 1
23 iunie: Camerun – Brazilia: 23:00, TVR 1
23 iunie: Croaţia – Mexic: 23:00, TVR 2

Brazilia – selecţioner: Luiz Felipe Scolari
Portari: Jefferson (Botafogo), Julio Cesar (Toronto), Victor (Atletico)

Fundaşi: Dante (Bayern) David Luiz (Chelsea), Henrique (Napoli), Thiago Silva (PSG) Dani Alves (Barcelona), Maicon (Roma) Marcelo (Real Madrid), Maxwell (PSG).
Mijlocaşi: Fernandinho (Manchester City) Hernanes (Inter) Luiz Gustavo (Wolfsburg) Oscar (Chelsea), Paulinho (Tottenham Hotspur), Ramires (Chelsea), Willian (Chelsea).
Atacanţi: Bernard (Şahtior), Fred (Fluminense) Hulk (Zenit), Jo (Atletico), Neymar (Barcelona).

Croaţia – selecţioner: Niko Kovaci
Portari: Stipe Pletikosa (FK Rostov), Danijel Subasici (AS Monaco), Oliver Zelenika (Lokomotiva Zagreb);
Fundaşi: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Dejan Lovren (Southampton), Danijel Pranjici (Panathinaikos Atena), Gordon Schildenfeld (Panathinaikos Atena), Darijo Srna (Şahtior Doneţk), Domagoj Vida (Dinamo Kiev), Sime Vrsaljko (Genoa);
Mijlocaşi: Marcelo Brozovici (Dinamo Zagreb), Mateo Kovacici (Internazionale Milano), Ivan Mocinici (NK Rijeka), Luka Modrici (Real Madrid), Ivan Rakitici (FC Sevilla), Jorge Sammir Cruz Campos (Getafe), Ognjen Vukojevici (Dinamo Kiev);
Atacanţi: Eduardo Alves da Silva (Şahtior Doneţk), Nikica Jelavici (Hull City), Mario Mandzukici (Bayern Munchen), Ivica Olici (VfL Wolfsburg), Ivan Perisici (VfL Wolfsburg), Ante Rebici (AC Fiorentina).

Mexic – selecţioner: Miguel Herrera
Portari: Jesus Corona (Twente), Alfredo Talavera (Toluca), Guillermo Ochoa (Ajaccio);
Fundaşi: Paul Aguilar (America), Miguel Layun (America), Hector Moreno (Espanyol), Diego Reyes (Porto), Francisco Rodriguez (Club America), Rafael Marquez (Leon), Carlos Salcido (UANL), Andres Guardado (Valencia);
Mijlocaşi: Hector Herrera (Porto), Jose Juan Vazquez (Leon), Carlos Pena (Leon), Isaac Brizuela (Toluca), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Cruz Azul);
Atacanţi: Oribe Peralta (America), Javier “Chicharito” Hernandez (Manchester United), Raul Jimenez (America), Alan Pulido (UANL), Giovani dos Santos (Villarreal).

Camerun  – selecţioner: Volker Finke
Portari: Charles Itandje (Konyaspor), Sammy Ndjock (Fetihespor), Loic Feudjou (Coton Sport);
Fundaşi: Allan Nyom (Granada), Dany Nounkeu (Beşiktaş Istanbul), Cedric Djeugoue (Coton Sport), Aurelien Chedjou (Galatasaray Istanbul), Nicolas Nkoulou (Olympique Marseille), Henri Bedimo (Olympique Lyon), Benoît Assou-Ekotto (Queens Park Rangers);
Mijlocaşi: Eyong Enoh (Antalyaspor), Jean Makoun (Rennes), Joel Matip (Schalke 04), Stephane Mbia (FC Sevilla), Landry Nguemo (Girondins Bordeaux), Alexandre Song (FC Barcelona), Edgar Salli (RC Lens);
Atacanţi: Samuel Eto’o (Chelsea Londra), Eric Maxim Choupo-Moting (FSV Mainz), Benjamin Moukandjo (AS Nancy), Vincent Aboubakar (Lorient), Pierre Webo (Fenerbahce Istanbul), Fabrice Olinga (Zulte-Waregem).

spania

GRUPA B: Spania, Olanda, Chile, Australia

13 iunie: Spania – Olanda: 22:00, TVR 1
14 iunie: Chile – Australia, 01:00, TVR 1
18 iunie: Australia – Olanda, 19:00, TVR 1
18 iunie: Spania – Chile, 22:00, TVR 1
23 iunie: Australia – Spania, 19:00, TVR 1
23 iunie: Olanda – Chile, 19:00, TVR 1

Spania – selecţioner: Vicente del Bosque
Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Jose Manuel “Pepe” Reina (SSC Napoli), David De Gea (Manchester United);
Fundaşi: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (FC Barcelona), Javi Martinez (Bayern Munchen), Cesar Azpilicueta (Chelsea Londra), Raul Albiol (SSC Napoli), Juanfran (Atletico Madrid);
Mijlocaşi: Xavi Hernandez (FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Andres Iniesta (FC Barcelona), Jorge “Koke” Resurreccion (Atletico Madrid), Sergio Busquets (FC Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal Londra), Cesc Fabregas (FC Barcelona), Juan Mata (Manchester United), David Silva (Manchester City);
Atacanţi: Pedro Rodriguez (FC Barcelona), Diego Costa (Atletico Madrid), David Villa (Atletico Madrid), Fernando Torres (Chelsea Londra).

Olanda – selecţioner: Louis van Gaal
Portari: Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City);
Fundaşi: Daley Blind (Ajax Amsterdam), Daryl Janmaat (Feyenoord Rotterdam), Terrence Kongolo (Feyenoord Rotterdam), Bruno Martins Indi (Feyenoord Rotterdam), Joel Veltman (Ajax Amsterdam), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Stefan De Vrij (Feyenoord Rotterdam);

Mijlocaşi: Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam), Leroy Fer (Norwich City), Jonathan De Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven);

Atacanţi: Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce Istanbul), Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munchen).

Chile – selecţioner Jorge Sampaoli
Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica), Paulo Garces (O’Higgins)

Fundaşi: Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Marcos Gonzalez (Union Espanola), Enzo Andia (Universidad Catolica), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos), Mauricio Isla (Juventus)
Mijlocaşi: Jorge Valdivia (Palmeiras), Felipe Gutierrez (Twente), Rodrigo Millar (Atlas), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Pablo Hernandez (O’Higgins), Matias Fernandez (Fiorentina), Francisco Silva (Osasuna), Arturo Vidal (Juventus), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel), Carlos Carmona (Atalanta), Miiko Albornoz (Malmo)
Atacanţi: Alexis Sanchez (Barcelona), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia), Gustavo Canales (Union Espanola), Jean Beausejour (Wigan Athletic), Mauricio Pinilla (Cagliari), Fabian Orellana (Celta Vigo).

Australia – selecţioner: Ange Postecoglou
Portari: Mat Ryan (FC Bruges), Mitch Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovici (Adelaide United);
Fundaşi: Ivan Franjici (Brisbane Roar), Matthew Spiranovici (Western Sydney), Bailey Wright (Preston North End), Jason Davidson (Heracles Almelo), Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), Ryan McGowan (Shandong Luneng);

Mijlocaşi: Mile Jedinak (Crystal Palace), Mark Milligan (Melbourne Victory), James Holland (Austria Viena), Massimo Luongo (Swindon Town), Oliver Bozanici (FC Lucerna), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Bresciano (Al-Gharafa);
Atacanţi: Tim Cahill (New York Red Bulls), Dario Vidosici (FC Sion), Tommy Oar (FC Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets), Matthew Leckie (FSV Frankfurt).