0:00

Calificare într-o atmosferă ostilă, ZCH NEWS - sursa ta de informații

VCM-LPS Piatra Neamt a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, după ce a trecut de Phoenix Simleu Silvaniei. La Piatra Neamț scorul a fost 3-1 pentru nemțeni, dar la Șimleul Silvaniei, gazdele au învins tot cu 3-1. În „setul de aur”, însă, pietrenii s-au concentrat la maxim și au câștigat cu 16- 14. Asta după ce gazdele s-au crezut prea devreme victorioase după ce au condus cu 7-3, 8-5 și 11-9. “Ne-am calificat într-o atmosfera ostilă și pentru noi înseamnă mult acest lucru”, a declarat profesorul Dan Gavril la finalul meciului. VCM-LPS Piatra Neamt va înfrunta pe Știinta Explorări Baia Mare în sferturile de finală ale Cupei României, dar meciurile sunt programate în februarie și martie 2014. Adversarul din Maramureș este, însă, următorul în campionat, pentru municipalul pietrean. Sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 17, Știinta Baia Mare și VCM-LPS Piatra Neamț se vor duela în etapa a 3-a Diviziei A1 de volei masculin. (C.S.)