0:00

Buzăul a cucerit Cupa României, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Echipa CJ Buzău a câștigat cea de-a patra ediție a Cupei României de la Piatra Neamț. Formația buzoiană, care i-a avut în componență pe Bunică și pe Cezar Ionescu, acesta din urmă arbitru divizionar A, s-a impus în finala mare cu scorul de 4-2 (2-0) în fața formației Revine Suceava. Bunică, cel care marcase un gol Stelei, în urmă cu două sezoane, din lovitură liberă, gol care l-a făcut celebru și l-a determinat pe Gigi Becali să facă tot posibilul să-i pună capăt carierei de fotbalist la Gloria Buzău (pe atunci satelitul echipei din Ghencea), a repetat isprava la Piatra Neamț, marcând decisiv în repriza a doua, pentru 3-0, gol care a decis câștigătoarea Cupei. Pe locul trei s-a situat Avataje Deva, care a învins în finala mica, cu scorul de 4-3, după lovituri de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar de joc) formația Cora Otopeni. Titlul de “Cel mai bun jucător al turneului” de la Piatra Neamț, care a adunat la start 51 de echipe, a fost acontat de arbitrul Cezar Ionescu de la CJ Buzău. Distincția de “Cel mai bun portar” i-a fost acordată lui Vali Manolache de la Pera Deva. Formația nemțeană care s-a aflat cel mai aproape de titlu a fost Fiesta Roman, care a pierdut cu 0-1 meciul jucat în sferturi contra celor de la CJ Buzău. Prezent la festivitatea de premiere, viceprimarul Adrian Grigoraș nu a adresat niciun cuvânt echipelor participante la finala Cupei României. (C.S.)