0:00

Bogdan Sava, locul secund la ”Cupa orașului Piatra Neamț”, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Șahistul romașcan Bogdan Sava a obținut locul al II-lea la Cupa orașului Piatra Neamț, la care au mai participat 24 de juniori și 24 de seniori din România și Grecia. Bogdan Sava țintește în acest an să obțină titlul de maestru al sportului. Cupa orașului Piatra Neamț s-a desfășurat în perioada 12-15 iunie, fiind organizată de Asociația Județeană de Șah, finanțată de Primărie și sprijinită de Direcția Județeană de Sport. În urma celor 7 runde disputate în sistem elvețian, pe primul loc s-a clasat pietreanul Costel Budur, cu 6 puncte, urmat de romașcanul Bogdan Sava, de Virgil Dumitrescu din Piatra Neamț și de băcăuanul Silviu Ifrim. Bogdan Sava a câștigat în primele 5 runde, dar a pierdut în runda a 6-a la Costel Budur, iar în ultima a remizat cu Virgil Dumitrescu, cei mai puternici șahiști ai reședinței de județ, jucând din runda a treia numai la masa întâi.

”Sunt dezamăgit și de punctaj și de clasare. Am fost liderul clasamentului până în ultima rundă, iar atunci am greșit grav în deschiderea partidei, trebuind să lupt 3 ore pentru a salva măcar jumătate de punct. Ținând cont de valoarea concurenților rezultatul nu este rău în sine dar nici încurajator pentru obiectivul meu din acest an: obținerea titlului de maestru al sportului”, a declarat Bogdan Sava. (C. MATEI)

Articolul precedentSemnal editorial: Andreea Mîrț – “Căldura rece a lumii”
Articolul următorMeciul zilei la Cupa Mondială / URUGUAY – ANGLIA (TVR 1, 22:00)