0:00

BACĂU: Ştiinţa – CSM Bucureşti 3-2 (-19, 16, 16, -24, 10), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiAlte două puncte câştigate de campioana României, anunță “Deşteptarea”! O spune clasamentul, care o readuce pe Ştiinţa în vârful Diviziei A1, deşi băcăuancele au un joc în minus: restanţa cu CSM Lugoj, reprogramată pe 5 martie, pe teren propriu. Dar şi un punct pierdut. O zice antrenorul Florin Grapă: “Ştiu că după victoria cu Dinamo declarasem că vreau să bat CSM-ul, indiferent de scor. Numai că acum, îmi pare rău că nu am luat toate cele trei puncte, deşi le-am avut în mână. La 24-25 în actul patru, bucureştencele au primit cadou punctul de set din partea arbitrului, pe care nu vreau să îl acuz; aşa a văzut el faza. Dar la fel de adevărat este că în acel set, Irina Radu mi-a greşit două servicii”.

Duminică seară, după victoria cu CSM Bucureşti din epilogul etapei a 16-a, Grapă nu a vorbit doar de punctul pierdut, ci şi de cele două câştigate: “Mă bucur că echipa are potenţial şi că nu cedează. A confirmat încă o dată asta la 2-2, când nu ştiu câte alte echipe ar fi reuşit să rămână pe pozitie”. Băcăuancele au început meciul cu CSM-ul de la 0-1 la seturi. Cu toate că a reușit să revină de la 9-14 la 14 egal, Știința nu a gestionat bine capitolul serviciu, astfel încât oaspetele și-au adjudecat runda inaugurala la 19. Adevărata Știința s-a văzut în urmatoarele două acte, ambele câștigate la 16. Serviciul precis al Taniei Lupu, atacurile devastatoare ale Denisei Rogojinaru si blocajul eficient le-au disperat pe bucureștence, care s-au văzut conduse la un moment dat cu 9-0! Au urmat apoi întorsăturile de situație din setul patru când, de la 18-15 pentru Știința s-a ajuns la 18-18, iar de la 24-22 pentru CSM la 24 egal, înainte ca arbitrii să ignore block-out-ul lui Cazacu ce a restabilit egalitatea la general: 2-2. Blocând-o foarte ușor pe Yaneva (“nu e încă la potențial maxim”, și-a apărat jucătoarea antrenorul CSM-ului, Miroslav Aksentijevic”, în timp ce Florin Grapă a mărturisit că “aș fi vrut să o am în echipă pe bulgăroaică, chiar și așa, nepregătită cum este”), Știința a defilat în tie-break, demonstrând nervi tari și atacuri sigure.

Rezultatele etapei a 16-a: Volei Alba Blaj- Dinamo București 3-1, SCMU Craiova – CSM Satu Mare 1-3, U Cluj – Unic Piatra Neamț 0-3, Medicina Târgu-Mureș – CSM Târgoviște 0-3. Partida Penicilina Iași – CSM Lugoj a fost amânată.

Programul rundei viitoare (14 februarie): Medicina – Alba Blaj, CSM Târgoviște – U Cluj, Unic Piatra Neamț – SCMU Craiova, CSM Satu Mare – Știința Bacău, CSM București – Penicilina Iași, CSM Lugoj – Dinamo București.