BACĂU: Cannabis la cutii de detergent

cannabisTrei persoane au fost reţinute pentru trafic de droguri de risc şi constituire în grup infracţional organizat, în urma unei prinderi în flagrant delict și a trei percheziții desfăşurate de poliţiştii specializați în combaterea criminalităţii organizate şi procurorii D.I.I.C.O.T. din Bacău.

La data de 17 martie a.c., polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bacău, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Bacău, au surprins în flagrant delict doi bărbați, de 25 de ani, ambii din Bacău, bănuiți de trafic internațional de droguri de risc, în timp ce ar fi ridicat un pachet, de la o societate de transport. În coletul respectiv, polițiștii au descoperit 145 de grame de cannabis, disimulat în cutii de detergent.

În continuare, polițiștii au efectuat trei percheziții domiciliare în municipiul Bacău, fiind identificate și ridicate în vederea cercetărilor mai multe bunuri folosite la săvârșirea de infracțiuni. De asemenea, au fost puse în executare șapte mandate de aducere.

Din cercetări a rezultat că cei doi bărbați, împreună cu un alt bărbat, din Bacău, de 27 de ani, ar fi iniţiat şi constituit o grupare infracţională organizată, specializată în comiterea infracţiunilor de trafic internaţional de droguri de risc. În perioada decembrie 2014 – martie a.c., cei în cauză ar fi introdus în țară, fără drept, 1,5 kg cannabis, pe care l-ar fi comercializat consumatorilor din Bacău. În urma probatoriului administrat în cauză, procurorii D.I.I.C.O.T.- S.T. Bacău au dispus reţinerea pentru 24 de ore a celor trei persoane pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire şi aderare la un grup infracţional organizat, introducere de droguri de risc fără drept în ţară și trafic de droguri de risc în formă continuată, urmând să fie prezentate Tribunalului Bacău, cu propunere de arestare preventivă.

Activităţile s-au desfăşurat cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale – Inspectoratul General al Poliției Române, Inspectoratului de Poliție Județean Bacău și al Grupării de Jandarmi Mobilă Bacău.

Compartimentul de Relaţii Publice al IPJ Bacău

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Neamț Gardistul de la Tămășeni “cazat” în Penitenciarul Bacău!

Exodul românilor peste hotare în căutarea unui trai mai...

Neamț. Percheziții pentru evaziune fiscală de 290.000 de euro cu mașini la mâna a doua

Două percheziții imobiliare au avut loc în județul Neamț...

VIDEO. Incendiu la Agapia – hală distrusă de flăcări

O hală din comuna Agapia a fost complet distrusă...