Angajatorii din Neamț convocați la ITM

Angajatorii din Neamț convocați la ITMTimp de două luni, angajatorii din Neamț vor fi informați de inspectorii de muncă în problema majorării salariului minim și inițierea negocierilor colective. Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Neamț a început, din data de 4 decembrie, o campanie de conștientizare a angajatorilor cu privire la majorarea salariului minim brut și începerea negocierilor colective. Nicolae Hârlea, purtătorul de cuvânt, spune că, până la finele lunii ianuarie 2018, vor avea loc discuții la sediul ITM Neamț cu angajatorii, dar și reuniuni la sediul firmelor unde vor fi explicate aceste reglementări. „Este o campanie de informare și conștientizare, dar reamintim că, până pe data de 20 decembrie 2017, trebuie inițiate negocierile colective”, afirmă reprezentantul ITM Neamț, care adaugă că vor fi discutate și alte reglementări privind modificarea, înregistrarea, suspendarea contractului de muncă și transmiterea în Revisal a actelor adiționale. (C.I.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora