ACTUALIZARE Primarul de Botoșani a fost pus sub control judiciar de DNA

ACTUALIZARE

Primarul de Botoşani, Andrei Cosmin Ionuţ, a fost pus sub control judiciar în dosarul instrumentat de procurorii DNA. ”Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Suceava au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 02 februarie 2024, a inculpatului: ANDREI COSMIN-IONUȚ, primar al municipiului Botoșani, pentru săvârșirea infracțiunii de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul, de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite”, conform DNA.

ACTUALIZARE Primarul de Botoșani a fost pus sub control judiciar de DNAAnchetatorii au arătat că, pe 25 august 2021, primarul de la Botoşani, ar fi remis lista cu subiectele propuse de către membrii comisiei, unei candidate la postul de „consilier clasa I, grad profesional superior” scos la concurs de instituția pe care o conducea. Ca urmare a acestor demersuri, a doua zi, persoana respectivă ar fi promovat concursul și ar fi ocupat, în mod fraudulos, postul respectiv. “Inculpatului Andrei Cosmin-Ionuț i s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală. Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul trebuie să respecte o serie de obligații, între care: să nu depășească limita teritorială a țării decât cu încuviințarea prealabilă a organului judiciar (procuror, judecător de cameră preliminară, instanța de judecată) și să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar. Inculpatului i s-a atras atenția că, în caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor care îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive”, se mai arată în acelaşi comunicat. (G.S.)

*******

ACTUALIZARE Primarul de Botoșani a fost pus sub control judiciar de DNAȘTIRE INIȚIALĂ: O anchetă a procurorilor anticorupţie ce vizează suspiciuni de fraudare a unor concursuri de angajare la Primăria Botoşani, a dus la efectuarea a două percheziţii, una din descinderi vizând sediul instituţiei publice. „Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Suceava, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni asimilate celor de corupție, săvârșite în cursul anului 2021, de către funcționari publici în legătură cu fraudarea unor concursuri de angajare. În cursul zilei de 2 februarie 2024, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 2 locații situate pe raza municipiului Botoșani, din care una este sediul unei instituții publice”, conform DNA. Rămâne de văzut ce vor releva cercetările, cel mai probabil parte din funcţionari urmând să ajungă la audieri. “Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare”, mai arată sursa citată. (G.S.)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Informare meteo de precipitații și vânt în toată țara

Vremea de primăvară este schimbătoare și meteorologii au emis...

FOTO. Neamț. Un șofer a ajuns la spital după ce a lovit un stâlp de electricitate

Un bărbat a fost rănit și transportat la spital...