Accident la Tămășeni – o minoră de 7 ani a fost acroșată pe trecerea pentru pietoni

Un eveniment rutier soldat cu rănirea unei minore de 7 ani a avut loc pe 2 iunie, în localitatea Tămășeni. Anchetatorii au fost anunțați prin apel la numărul unic de urgență înregistrat în dispecerat în jurul orei 12:10.

În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, în timp ce o femeie, în vârstă de 41 de ani, conducea un autoturism, pe DJ207C, în interiorul localității Tămășeni, ar fi surprins și a accidentat o minoră, în vârstă de 7 ani, care era angajată în traversarea străzii pe trecerea pentru pietoni”, anunță Inspectoratul de Poliție Județean Neamț.

În urma impactului victima a fost rănită, fiind transportată la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilometru rezultatul fiind negativ. Cercetările pentru stabilirea cauzelor și condițiilor în care a avut loc accidentul sunt investigate în cadrul unui dosar penal cu acuze de comitere a infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Autor:

Sofronia Gabihttps://zch.ro/
Reporter cu experință, lucrează în presă din 1997, când a debutat la Monitorul de Neamț, de unde a plecat la momentul în care publicația nu a mai apărut. De 3 ani scrie pentru Mesagerul de Neamț și zch.ro. Este specializată pe materiale din domeniu justiței si în general pe domeniul social.

Ultima ora

Andrei Bocancea, pompier nemțean, vicecampion național la concursul „Cel mai puternic pompier”

Pompierii nemțeni au obținut rezultate importante la etapa națională a competiției „Cel mai puternic pompier”, desfășurată în perioada 8-9 iulie, la Alba Iulia. Soldatul Bocancea Andrei, din cadrul Detașamentului de Pompieri Piatra Neamț, a urcat pe podium, cucerind medalia de argint la categoria de vârstă sub 30 de ani.

Verificările inspectorilor antifraudă fiscală vor fi înregistrate audio-video

Controalele efectuate de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din...