Actualizare: „În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Bicaz, conducea un ansamblu de vehicule pe DN2, în localitatea Nisiporești, n-ar fi păstrat o distanță corespunzătoare față de un autoturism care circula în fața sa, și pe care l-a proiectat în afara părții carosabile, pe un teren”, precizează un comunicat al IPJ Neamț.WhatsApp Image 2025 06 04 at 15.42.04Actualizare: Accidentul a avut loc în satul Nisiporești, comuna Botești și a implicat un autoturism în care se aflau două persoane și un autotren în care se afla doar șoferul.

La fața locului au intervenit echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Roman, mobilizându-se cu o autospecială pentru descarcerare grea, o autospecială de stingere, două ambulanțe SMURD, precum și echipaje ale IPJ.WhatsApp Image 2025 06 04 at 13.39.47 1În urma coliziunii, autoturismul a fost proiectat în afara carosabilului, iar una dintre persoanele aflate în vehicul a rămas încarcerată. Pompierii au acționat, folosind echipamentele specifice pentru a extrage victima, care ocupa locul de pasager în autoturism.

Potrivit ISU Neamț: „Femeia în vârstă de 66 de ani, conștientă și cu multiple traumatisme, a fost preluată de echipajul SMURD TIM și ulterior transportată la spital. Conducătorul autoturismului, un bărbat de 69 de ani, care s-a autoevacuat până la sosirea forțelor de intervenție a avut nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a fost preluat de echipajul SMURD și ulterior transportat la Centrul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal Roman. Conducătorul autotrenului nu a necesitat îngrijiri medicale”.WhatsApp Image 2025 06 04 at 13.39.46

Știre inițială: Un grav accident s-a produs în urmă cu puțin timp pe Drumul Național 2, la ieșirea din comuna Botești. În incident au fost implicate un autoturism și un autotren.

La fața locului intervin mai multe echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Roman. Din primele informații, o persoană a rămas încarcerată în urma coliziunii.

Vom reveni cu detalii pe măsură ce acestea vor fi disponibile.

Denisa POPA

Articolul precedentTrafic de influență pentru angajări la spital: acuzata a pretins că este asistentă medicală
Articolul următorRoman. Rezultatele etapei zonale a Concursurilor profesionale ale SVSU
ZCH News
Stiri din Neamt, Bacau, Suceava, Iasi, Botosani, Vaslui. Primul ziar regional din regiunea Nord Est.