Plachetă de onoare pentru actorii Teatrului Municipal Roman

casa cultura roman

Actorii Teatrului Municipal, care activează pe lângă Casa de Cultură din Roman, s-au întors de la Festivalul Naţional de Teatru „Tanţa şi Costel”, de la Medgidia, cu diplomă şi plachetă de onoare. Festivalul s-a desfăşurat în perioada 26-28 septembrie și au fost 3 zile dedicate culturii şi artei teatrale.

Succesul actorilor romașcani Mariana Levărdă, Ioana Cojocărescu, Liviu Cojocărescu şi Gheorghiţă Iancu le-a fost adus de interpretarea piesei „Ursul”, de Anton Pavlovici Cehov, în regia lui Radu Vatavu. Trupa de teatru se pregăteşte să participe la alte două manifestări culturale, la Timişoara şi Braşov, evenimente care sunt programate în luna noiembrie, anul  acesta, iar anul viitor vor participa la un festival internațional organizat la Paris. Actorii romaşcani mai au o dorinţă, aceea de a se organiza și la Roman un festival. (Z.C.H.)

Autor:

Ultima ora

Compania proprietarilor Dedeman a primit avizul pentru preluarea Carrefour România

Pavăl Holding, compania de investiții a fraților Dragoș și...

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...