Știre actualizată. VIDEO. Viitură puternică la granița dintre județele Neamț și Suceava

Actualizare: În comuna Farcașa sunt mai multe gospodării inundate. Se acționează pentru evacuarea cetățenilor. În satul Mădei din comuna Borca este inundată o locuință de unde s-au autoevacuat trei persoane”.”, transmite ISU Neamț.

Au fost transmise mesaje RO-ALERT cetățenilor din comunele Borca, Farcașa si Poiana Teiului avertizând că este pericol de inundații din cauza creșterii cotelor râului Bistrița.

Drumul de acces pe DN 17B către județul Suceava este blocat din cauza aluviunilor. Se intervine pentru remedierea situației.

Actualizare: Imagini care arată gravitatea situației continuă să apară.

Satul Sabasa, comuna Borca, județul Neamț

Pasul Puzdra, județul Suceava

Știre inițială: Rupere de nori la granița dintre județele Neamț și Suceava și consecințele par a fi deosebit de grave. Imaginile de fața locului arată cât de periculoasă este situația, viitura luând o mașină.

Conform informațiilor furnizate de Mesagerul de Neamț două echipaje de la ISU au plecat în zonă pentru a oferi asistență. De asemenea, la fața locului se deplasează subprefectul Iulian Jugan și alte oficialități.

Z.C.

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Zece fete din Girov reprezintă România la Olimpiada Internațională a Tinerilor Pompieri din Cehia

Zece eleve din comuna Girov, județul Neamț, reprezintă România...

Neamț Minoră dată dispărută. Poliția cere sprijinul populației

Polițiștii din Neamț desfășoară căutări pentru găsirea unei adolescente...