Doi copii de nici 2 ani, au ajuns la spital în urma unui accident

Patru persoane, printre care și doi copilași de nici 2 ani, au fost rănite în urma unui accident produs între două autoturisme. Incidentul a avut loc la data de 22 octombrie, în localitatea Zăicești.Doi copii de nici 2 ani, au ajuns la spital în urma unui accident

La fața locului au intervenit pompierii de la Detașamentul Botoșani, cu o autospecială de stingere, modul de descarcerare și o ambulanță SMURD pentru terapie intensivă mobilă, precum și o ambulanță de la Serviciul Județean de Ambulanță Botoșani. Echipajele au constatat că unul dintre autoturisme era răsturnat pe cupolă, dar toate cele 7 persoane implicate în accident, reușiseră să iasă din vehicule înainte de sosirea echipajelor de intervenție.

Potrivit ISU Botoșani: „Doi copii, de 1 an și 9 luni, respectiv 7 luni, dar și părinții acestora, care se aflau în autoturismul care s-a răsturnat, au fost preluați echipajele medicale, fiind transportați la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate”.

Pompierii au luat măsuri de siguranță, deconectând bornele bateriilor pentru a preveni izbucnirea unui incendiu.

Denisa POPA

Foto: ISU Botoșani

Autor:

Ultima ora

Uniformele ar putea deveni obligatorii în școli

Un proiect legislativ inițiat de parlamentari PSD propune ca...

Finanțări europene pentru cultivatorii români de porumb și floarea soarelui afectați de secetă

Uniunea Europeană acordă ajutoare financiare pentru fermierii afectați de...