DIICOT: Percheziţii în Bacău, Iaşi şi Vaslui la falsificatori de carduri bancare

diicot mascati nouaProcurorii DIICOT Covasna derulează, luni dimineaţă, 11 ianuarie, percheziţii în 10 judeţe (printre care şi Bacău, Iaşi şi Vaslui) şi în municipiul Bucureşti, având drept scop destructurarea unui grup infracţional organizat specializat în săvârşirea de infracţiuni informatice şi spălare de bani, se precizează într-un comunicat de presă al DIICOT.

„În  cauză, există suspiciunea rezonabilă că, în perioada 2013- 2015, suspectul D.A. a inițiat și coordonat un grup infracţional organizat cu componente transnaționale în vederea săvârşirii de infracţiuni prin falsificarea cardurilor bancare cu ajutorul unor echipamente dedicate şi efectuarea de retrageri neautorizate, cu obţinerea unor însemnate profituri materiale, în special din ţări ale Uniunii Europene, dar şi din state din afara UE, precum Norvegia, Elveţia, Republica Moldova, Columbia, Argentina, Thailanda, Coreea de Sud”, se precizează în comunicatul citat.

Procurorii au stabilit că dispozitivele confecţionate artizanal erau montate pe diferite tipuri de ATM-uri (bancomate) pentru obţinerea datelor confidenţiale ale cardurilor bancare, activitate urmată de rescrierea acestor date informatice pe carduri blank şi retragerea frauduloasă de numerar  de la bancomate. În urma investigaţiilor, a rezultat că grupul infracțional organizat a obţinut date confidenţiale de pe aproximativ 7.000 de carduri bancare.

La sediul DIICOT Covasna vor fi aduse, în vederea audierii, 22 de persoane. Suportul tehnic şi informativ a fost asigurat de către SRI. Acţiunea a fost realizată cu sprijinul IJJ Covasna. (ZCH NEWS)

Autor:

Vlad Bălănescuhttp://www.zch.ro
Vlad Bălănescu este administratorul și redactorul șef al site-ului zch.ro. Este doctor în economie și se ocupă în principal de redactarea de materiale din acest domeniu dar și de analize de natură politică, educațională sau administrativă. De mai mult de șase ani scrie pentru site-urile www.mesagerulneamt.ro și www.zch.ro și săptămânalul Mesagerul de Neamț.

Ultima ora

Comunicat de presă. PNL Neamț: „Responsabilitate pentru România: Alegem dezvoltarea, nu criza!”

În urma ședințelor cu liderii filialelor județene PNL, cu...

Groapă adâncă de 10 metri descoperită pe un teren agricol din Dochia. Ce spun autoritățile

Actualizare: „Conform evaluării realizate de specialiștii ISU, gazele identificate...

Începe procesul unei grupări specializată în trafic de droguri

Procurorii DIICOT Neamț au finalizat urmărirea penală și au...

Amenzi de peste 130 000 lei după controalele „Safety Cash” înainte de Paște

Polițiștii din Neamț au aplicat zeci de sancțiuni și...

Botoșani. Percheziții la Ștefănești într-un dosar de evaziune și contrabandă

Polițiștiii din Botoșani au descins la locuințele unei persoane...