Un număr de 61 de tineri au început activitatea în poliție, fie prin stagiul de practică, fie prin încadrare directă în diferite structuri din județul Neamț.
Potrivit unui comunicat transmis de IPJ Neamț, dintre aceștia, 38 sunt elevi ai Școlilor de Poliție din Cluj-Napoca și Câmpina, dintre care 4 fete și 34 de băieți, își vor desfășura în următoarele șase luni stagiul de practică în cadrul structurilor de ordine publică din județ. Pe parcursul acestui stagiu, vor fi coordonați de polițiști cu experiență, consolidându-și cunoștințele teoretice prin activități practice la diverse unități de poliție, atât în mediul urban, cât și rural.
Dintre acești tineri, patru urmează exemplul părinților, continuând tradiția familiei în poliție, în timp ce ceilalți au ales această carieră din dorința de a contribui la siguranța comunității.
În paralel, începând cu data de 15 februarie, 23 de agenți de poliție încadrați prin concurs din sursă externă și-au început activitatea în cadrul mai multor structuri, printre care ordine publică, poliție rutieră, logistică, secretariat, comunicații și informatică.
Acești noi membri ai poliției au fost selectați în urma unui proces riguros de recrutare și vor contribui la menținerea ordinii publice și combaterea infracționalității.
Potrivit reprezentanților inspectoratului, cea mai mare medie a fost obținută de o agentă: „Cea mai mare medie de promovare a concursului a fost 9,55, de către o colegă, care își va desfășura activitatea la Poliția municipiului Piatra-Neamț”.
În perioada următoare, atât elevii aflați în practică, cât și agenții nou încadrați vor participa la sesiuni de instruire, pregătindu-se pentru responsabilitățile viitoare.
Denisa POPA
Foto: IPJ Neamț