Steaua – Ceahlăul 0-1 (0-0)

0:00

Steaua – Ceahlăul 0-1 (0-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Pietricica din ghetele campioanei

Ceahlăul a plecat cu șansa a doua în Ghencea, cu cea mai mare cotă la victorie acordată de casele de pariuri în etapa a 5-a și cu o lecție învățată bine de-acasă: dacă te aperi în Ghencea, pleci înfrânt. Steaua și-a tratat adversarul de la înălțimea lojei lui Gigi Becali, vedetele campioanei lăsând impresia că vor să intre cu tot cu minge în poarta apărată excelent de moldoveanul Calancea. Campionii au terminat meciul în 9 jucători, Filip și căpitanul Chipciu fiind eliminați pentru primirea a două cartonașe galbene.

Flancul stâng stelist, ”bulevardul” pietrenilor

Flancul stâng al apărării Stelei, acolo unde n-a stat Latovlevici, el fiind înlocuit de Toșca, a fost ”bulevardul” distracției pentru pietreni, exact cum anticipam săptămâna trecută, atunci când am identificat punctele slabe ale campioanei. Rând pe rând, Dumitraș, Ștefănescu și Achim au făcut ce-au vrut cu Toșca, iar fiecare incursiune pe flancul apărat de stelist, steril și fără sprijin de la mijlocaș, a însemnat pericol la poarta gazdelor. Căpitanul Achim, desemnat omul meciului, nu atât pentru golul marcat, cât pentru luciditatea arătată în teren și pentru că, prin prestația avută, i-a tras efectiv după el pe Clonin și Ștefănescu, a tras primul semnal de alarmă în careul stelist, ratând din 8 metri după o lovitură de cap, care l-a luat la țintă pe Arlauskis. Tot el, l-a zguduit pe portarul stelist cu un voleu din afara careului, respins greu, în corner, două minute mai târziu. La poarta Ceahlăului, cuplul Marc-Cazan l-a anihilat pe Keșeru, iar fundașii laterali, au stat bine pe picioare la incursiunile lui Chipciu, cel care a încercat să schimbe flancurile pentru a suplini jocul static al lui Stanciu. Cea mai mare ocazie a primei reprize a ratat-o Keșeru, care, în minutul 10 nu a ajuns la centrarea lui Râpă, pe linia careului mic. Cum un necaz nu vine niciodată singur, în minutul 36 portarul Arlauskis a făcut întindere, semn clar că nu s-a obosit prea mult la încălzire și a fost înlocuit cu Niță. Repriza s-a terminat, însă, cu ratatrea monumentală a lui Popadiuc, pătruns în careu pe flancul stâng, unde Toșca n-a înțeles mare lucru din combinațiile pietrenilor, dar șutul său la colțul lung nu a nimerit poarta.

”Vedetele” Sânmărtean și Popa fluierați de fani

Gâlcă și-a pierdut răbdarea la pauză, introducându-i pe Sânmărtean și Adi Popa, pentru a dinamiza jocul, mizând totul pe cartea atacului. Numai că Ceahlăul a dat lovitura în minutul 49: Dumitraș a centrat perfect la marginea careului mare pentru Achim, lăsat liber din marcaj de Breeveld, iar căpitanul Ceahlăului a preluat și a reluat din cădere la rădăcina barei, imparabil: 0-1. În minutul 56, portarul Niță a fost salvat de steagul asistentului Cerei, cel care a semnalizat poziția de off-side a lui Marc, la o lovitură liberă executată de Achim, peste apărarea Stelei, în urma căreia fundașul Ceahlăului a reluat cu capul mingea, iar aceasta s-a scurs printre degetele portarului stelist, în plasă, aprinzând flacăra nemulțumirii în Ghencea. Ultrașii steliști și-au amintit de episodul ”Vaslui” din campionatul trecut, când jucătorii moldoveni au fost strânși de pe drumuri în ziua meciului, de Liviu Ciobotariu și au învins în Ghencea prin golul marcat de pensionarul Temwanjera. ”Bătuta” moldovenească, va fi lecția pe care steliștii n-o vor uita mult timp. Campionii nu și-au creat o ocazie clară timp de 80 de minute! În ultimele 10 minute șutul lui Chipciu a fost respins de Calancea în corner, iar Steaua a presat cu fundașii în careul Ceahlăului. Rând pe rând, Cazan și Marc s-au opus șuturilor atacanților Stelei din marginea careului mic, pentru ca, în minutul 87 Steaua să rămână în 10 oameni, după ce Filip l-a atacat din spate pe Ștefănescu și a văzut al doilea galben. Deși Florin Marin îl avea pe bancă pe Ichim, n-a închis jocul și a impresionat plăcut trimițăndu-l în teren pe Lucas Garcia, după ce îl schimbase în minutul 81, pe Andrei Pavel cu Cîrjan. În primul minut de prelungire, Chipciu a pătruns în careu talonat de Dumitraș, dar a căzut prea repede, atunci când a simțit că fundașul Ceahlăului intenționa să-i sufle mingea. Arbitrul Lucian Rusandru i-a arătat al doilea cartonaș galben pentru simulare și, implicit, pe cel roșu, trimițând Steaua la cabine într-un cor de fluierături, iar pe Ceahlăul în hora bucuriei.

Declaraţii

”Am câștigat 3 puncte foarte mari în faţa unei echipe puternice. Am făcut un joc perfect. Steaua nu a jucat slab, a pus presiune pe noi, dar jucătorii mei s-au descurcat bine. Sper ca ei să rămână modeşti şi să scoată maxim din meciul următor care este mult mai important decât cel cu Steaua” – Florin Marin

”Am visat că vom câștiga și mă bucur că s-a întâmplat așa, mai ales că am reușit să marchez. Am muncit mult pentru această victorie. Am venit pe Ghencea să ne jucăm șansa, iar obiectivul nostru rămâne salvarea de la retrogradare” – Vlad Achim

”Este important pentru noi că am câştigat 3 puncte vitale. Nu erau nişte puncte la care speram. Nu a fost nimic special pentru mine, a fost un meci important pentru Ceahlăul. Steaua a jucat foarte bine, noi am reuşit să ne apărăm şi să lovim pe contraatac” – Andrei Dumitraș

Cristi SOROCEANU

STEAUA: Arlauskis (36 Niţă) – Râpă, Luchin, Filip, Toşca – Breeveld, Neagu – Chipciu (cpt.), Stanciu (46 Sânmărtean), Pârvulescu (46 Ad. Popa) – Keşeru
Rezerve: Iancu, Prepeliţă, Varela, Vâlceanu
Antrenor: Costel Gâlcă

CEAHLĂUL: Calancea – Dumitraş, Marc, Cazan, Slavickas (58 Ţepeş) – Clonin, Achim (cpt.) – Popadiuc, Ştefănescu (88 Lucas Garcia), Chitoșcă – Pavel (81 Cîrjan)
Rezerve: Jovic, Ichim,Tăbăcaru, Gheorghiu
Antrenor: Florin Marin