Acasă SPORT Municipalul pietrean aproape de surpriză

Municipalul pietrean aproape de surpriză

0:00

Municipalul pietrean aproape de surpriză, ZCH NEWS - sursa ta de informații

VCM Piatra Neamț a fost la un set distanță de o victorie de 3 puncte în fața dinamoviștilor bucureșteni, în meciul jucat în capitală, în prima etapă a noului campionat masculin, din Divizia A1. Se vede munca din perioada de pregătire a tinerilor voleibaliști pietreni, care nu au făcut rabat de la efort pe terenul dinamoviștilor, în ciuda lipsei de experiență. Chiar dacă au pierdut primul set, la 21, pietrenii au condus aproape în permanență ostilitățile și au lăsat impresia că au capacitatea de a reveni pe tabela de marcaj, ceea ce s-a și întâmplat în actul doi, pe care l-au câștigat clar, la 19, egalând situația la seturi, scor: 1-1. A urmat un set de toată frumusețea, în care tinerii voleibaliști pietreni s-au întrecut pe sine, și-au depășit condiția de out-sideri și l-au câștigat cu 30-28, după ce au fost conduși cu 19-23, la un moment dat, ducând scorul pe seturi la 2-1. Din păcate, lipsa de experiență și efortul depus în setul 3 și-au spus cuvântul, iar Dinamo a revenit în setul 4, pe care l-a câștigat cu 25-19, iar apoi în tie-break s-au impus cu 15-7. Scor final, Dinamo – Municipal 3-2 (21, -19, -28, 18, 7).

„Cu siguranță se putea mai mult. Dinamo n-a fost într-o seară bună și clar puteam mai mult, însă lipsa de experiență și-a spus cuvântul”, a declarat, dezamăgit, la finalul meciului, Cristian Iosif, component al municipalului pietrean. ”Foarte greu, mult mai greu… Nu ne așteptam la un 3-2, sincer. Bănuiesc că din cauză că avem vreo 5 jucători noi, 6… nu știu. Încă nu ne-am omogenizat cum trebuie, sper să fie ăsta motivul”, a spus, la rândul lui, Bogdan Mureșan, de la Dinamo. „Piatra Neamțul era o echipă accesibilă, jucam acasă și nu aveam voie să facem pași greșiți, să pierdem vreun punct”, a punctat și Bogdan Dobre, de la Dinamo.