Acasă SPORT Municipal Piatra Neamț – SCMU Craiova 1-3 (-11, 19, -25, -17)

Municipal Piatra Neamț – SCMU Craiova 1-3 (-11, 19, -25, -17)

0:00

Municipal Piatra Neamț – SCMU Craiova 1-3 (-11, 19, -25, -17), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Tinerii voleibaliști de la Municipal Piatra Neamț au dat o replică dârză adversarului, SCMU Craiova. Într-un joc restanță din etap a 16-a a Diviziei masculine A1, pietrenii au pierdut, la mare luptă, cu 1-3 (-11, 19, -25, -17), în fața ocupantei locului trei, din campionatul băieților, o echipă ce visează să joace în cupele europene. Cam asta e diferența între Craiova și Piatra Neamț.

Municipalitatea gestionează utilizarea sălii polivalente din Craiova, dar are grijă să finanțeze și sporturile de sală, pentru a-și amortiza construcția, în timp ce municipiul Piatra Neamț, se zbate în subsolul clasamentului, după ce ani de zile a făcut legea în țară și în Europa.

După un început de meci în care Craiova a lăsat impresia că ”zburdă” la Piatra Neamț, tinerii voleibaliști, încurajați în permanență de pe margine de profesorul Dan Gavril, au câștigat setul doi. În setul trei, pietrenii au părut descurajați de unele erori de arbitraj, nepermise la acest nivel și au trecut milimetric pe lângă câștigarea acestuia, cedat, în cele din urmă, cu 25-27 craiovenilor.

Nu mult a lipsit, însă, ca pietrenii să cucerească cel puțin un punct din jocul contra Craiovei, asta pentru că tinerii voleibaliști antrenați de profesorii Dan Gavril și Nicu Buruș au condus pe tabela de marcaj, chiar și cu cinci puncte diferență. De fapt, setul trei a fost momentul psihologic al meciului din Sala Polivalentă, pe care oltenii l-au tranșat în favoarea lor, cu sprijinul ferm al arbitrilor și, apoi, în setul patru, și-au consfințit cele trei puncte accumulate în  clasament.

La finalul meciului, profesorul Dan Gavril nu și-a putut ascunde amărăciunea, după ani de zile în care municipalul pietrean s-a luptat pentru un loc pe podium în 1-6. Acum, formația ce poată numele municipiului Piatra Neamț, este nevoită ca, datorită subfinanțării din partea autorităților, ce au ”binevoit” să taie anul trecut din fondurile alocate echipei, să se zbată în subsolul clasamentului. Spre lauda lui, însă, tehnicianul Dan Gavril și-a văzut de joc, demonstrând încă odată că are o tărie de caracter extraordinară și nu a ”bătut obrazul” celor care i-au promis sprijin și l-au lăsat să se descurce cu jucători tineri, neexperimentați, în prima ligă.

”După atâția ani, spre regretul meu, trebuie să gestionăm rămânerea în Divizia A. Este un lucru la care nu mă așteptam. Sperăm să ieșim mai bine din acest retur, pentru că va trebui să rămânem în Divizia A. Ar fi trebuit să luăm setul trei, dar s-au comis niște greșeli de arbitraj și nu am știut că nu avem tăria să stăm în joc și ne-am luat de arbitrii. De fapt, în volei nu-ți întoarce nimeni mingea. În loc să gestionăm cele cinci puncte pe care le-am avut avans, am fost egalați de oaspeții, care au schimbat aproape complet echipa. Craiova este o echipă bună, cu jucători care în momentele de echilibru știu să iasă victorioși. Păcat, pentru noi …, dar lupta continuă!”, a declarat profesorul Dan Gavril, care a adăugat: ”E mult de muncă și cu un jucător experimentat, d-apăi cu unul tânăr! Majoritatea jucătorilor noștri nu au jucat în Divizia A și asta spune multe”.