Acasă SPORT Miracolul continuă: Ceahlăul II a detronat liderul

Miracolul continuă: Ceahlăul II a detronat liderul

0:00

Miracolul continuă: Ceahlăul II a detronat liderul, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul II a obținut o victorie clară în seria I, a Ligii a III-a, cu 3-0, în fața liderului Știința Miroslava, pe care l-a și detronat. Ceahlăul II are 10 puncte obținute din 12 posibile și e la 3 puncte de locul 6, ocupat de Petrolul Moinești. Mijlocașul Ștefănescu a fost MVP-ul meciului, cu două goluri marcate, în minutele 50 și 75, iar atacantul Margină a înscris golul al doilea, în minutul 57, la numai 7 minute după ce pietrenii deschiseseră scorul.

Dezinvoltura cu care au jucat la victorie tinerii pregătiți de Ovidiu Marc, i-a făcut pe mulți spectatori prezenți la meci să se întrebe dacă echipa ieșeană merita să fie lider. După numărul ocaziilor clare ratate de Ceahlăul II, dacă s-ar fi terminat 5-0, nu s-ar fi supărat nimeni.

De victoria clară a jucătorilor pietreni nu au profitat cei de la Petrotub Roman, care au pierdut cu 2-3 în deplasare, la Dorohoi, după ce au condus cu 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Cososchi, în minutul 45, dar romașcanii au întors scorul în repriza a doua prin golurile lui Ionuț Enache și Sofroni, din minutele 52 și 68. Finalul le-a aparținut gazdelor, care au câștigat prin două goluri marcate în minutele 78 și 80!

Petrotub Roman (locul 3, cu 31 de puncte, la un punct distanță de noul lider, Kosarom Pașcani) și Ceahlăul II se vor întâlni într-un veritabil derby, vineri, pe stadionul ”Moldova”. Cetatea Târgu Neamț a pierdut la Pașcani, cu 1-3, a coborât pe locul 5 și norii negri se adună deasupra sediului echipei ”manageriate” de Emil Creangă. (C.S.)