Acasă NEAMȚ LIGA NAŢIONALĂ: Corona – Roman 18-18 Aproape de o victorie mare

LIGA NAŢIONALĂ: Corona – Roman 18-18 Aproape de o victorie mare

0:00

LIGA NAŢIONALĂ: Corona – Roman 18-18 Aproape de o victorie mare, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiHandbalistele de la CSM Roman au plecat neînvinse de la Corona Brașov. După ce au condus în majoritatea timpului de joc, ele au remizat, 18-18 (11-9), la capătul unui meci înverșunat. La scorul de 18-17 pentru jucătoarele de sub Tâmpa, Luciana Marin Popescu a înscris, în ultimele secunde, golul egalizator. Cea mai bună marcatoare a formației moldovene, Irina Glibko, a văzut cartonașul roșu în minutul 57.

„A fost un joc pe care l-am dominat, însă în repriza a doua am comis o serie de greșeli personale care au dus la acest rezultat.Cele trei puncte puse în joc ne-ar fi fost la îndemână, dacă ne concentrăm mai mult pe faza de atac. Defensiva a dat satisfacție, însă atacul a rămas dator. Astfel de greșeli trebuie eliminate, pentru că o formație de valoare fructifică imediat orice șansă de a marca”, a afirmat Lucian Micu purtătorul de cuvânt al echipei de la malul Moldovei.

GLIBKO

CSM Roman a pierdut un singur joc în 6 etape, cu CSM București, și cu 9 puncte ocupă locul al 6-lea în clasament. Marcatoare CSM Roman: Glibko (7), Toskovic (4), Popescu (3), Tomescu (2), Chitacu (1), Stoleru (1).

Alba Fehervar, adversara nemțencelor de duminică, 16 octombrie, de la ora 11:00, din turul secund al Cupei EHF, va ajunge la Roman vineri după-amiază. Un tichet la acest meci costă 15 lei.

Nu sunt valabile abonamentele pentru campionat. Mai există câteva bilete nevândute, așa că persoanele interesate ar trebui să se grăbească”, a mai spus Lucian Micu.

Într-un meci din Divizia A, HCF Piatra Neamț a cedat cu 30-44 (12-21) la CS HM Buzău.

Alte rezultate din Liga Naţională: Dunărea Brăila – HC Zalău 25-20 şi U Cluj – CSM Bucureşti 19-28. Restul partidelor se dispută sâmbătă şi duminică, 15 şi 16 octombrie.