Acasă NEAMȚ GALERIE FOTO CSM Roman, victorie cu umbra echipei „Oltchim”

0:00

În ultimul meci din acest an din Liga Națională de Handbal Feminin, CSM Roman a întâlnit, pe teren propriu, echipa HCM Râmnicu Vâlcea. Un meci ușor pentru gazde, dată fiind evoluția din ultima vreme a vâlcenelor. Umbra a ceea ce a fost cândva „Oltchim” echipa oaspete a jucat ca să nu piardă prin neprezentare, fetele „făcându-și datoria” cu o lipsă de entuziasm și de motivație remarcabile de la distanță. Cel care a mai salvat aparențele a fost antrenorul echipei din Vâlcea, care – la unele faze – a protestat exagerat de vehement… A fost mai degrabă un joc de imagine, decât exteriorizările dorinței de a câștiga.

Deși primul gol a fost înscris de vâlcene, Romanul s-a impus de la început, fiindcă după acel prim gol oaspetele nu au mai înscris timp de 8 minute! La pauză scorul a fost 18 – 8 pentru Roman. Repriza secundă s-a derulat în aceeași manieră: romașcanele atacau, încercând tot felul de scheme, ca la un antrenament, iar vâlcenele se conformau regulamentului de joc… O oglindă a meciului o constituie numărul eliminărilor: 4 în tot meciul, 3 de la Roman și una de la Vâlcea… La final tabela de marcaj arăta scorul de 30 la 22 pentru Roman (după ce gazdele au condus și cu 10 goluri diferență și au ratat câteva atacuri consecutive…).

Antrenorul CSM Roman, Gheorghe Covaciu, ne-a declarat: „Păcat că se întrerupe campionatul… Eu sper însă, din ianuarie, echipa să arate o nouă față și să câștigăm toate partidele pe care le avem de disputat. După o săptămână de pauză, echipa va merge în cantonament la munte, după care începem pregătirea cu turnee, acasă și la Brăila. Avem două jucătoare, Tomescu și Iuganu, convocate pentru Trofeul «Carpați»; cele două ucrainience, Timoșencova și Glibko, pleacă la precalificări pentru europene, iar Toskovic pleacă la europene cu Muntenegru. Tereza Pâslaru va fi operată mâine la Târgu Mureș și sper să reintre în lot la începutul anului viitor”.

Alte rezultate: Dunărea Brăila – Cetate Devatrans 27-25, SCM Craiova – U Cluj 21-21, Danubius Galaţi – CSM Bistriţa 26-24 şi HC Zalău – Măgura Cisnădie 24 – 19. Mai este de disputat meciul CSM Bucureşti – Unirea Slobozia. Corona Braşov a stat.