pietricica turism

O statistică făcută public de Ministerul Fondurilor Europene privind absorbția fondurilor comunitare, plasează județul Neamț pe penultimul loc, înaintea Teleormanului, județul lui Dragnea. Practic, cei doi, Dragnea și Arsene, au pus semnul interzis fondurilor europene pentru dezvoltarea celor două județe și au preferat calea scurtă, a alocărilor bugetare.

De ce a ales Ionel Arsene această cale? Răspunsul este simplu: spre deosebire de fondurile din bugetul statului, cele europene sunt supuse unui control strict, iar ele trebui cheltuite într-o deplină transparență. Asta înseamnă licitații corecte, lucrări de calitate și termene de execuție respectate.

Este de notorietate relația dintre baronul Ionel Arsene și una din firmele abonate la bugetul județului Neamț, firmă care a acaparat întreg județul și a făcut să intre în faliment alți competitori, care nu au avut norocul să fie cumetri cu Arsene. O abordare total iresponsabilă, căreia i-au căzut victime sute de mii de nemțeni, ale căror comunități nu au fost dezvoltate. Singurul interes al lui Ionel Arsene a fost ca banii de la bugetul statului să ajungă la firmele prietene, fără să dea socoteală nimănui.

Astăzi, Liviu Dragnea este încarcerat în penitenciarul Rahova, iar Ionel Arsene este cercetat penal în nu mai puțin de șapte dosare, pentru fapte de corupție.

Eugen Țapu-Nazare

Viceliderul Grupului PNL din Senatul României

JUDEȚREGIUNE Buget total eligibil mil. EURONR PROIECTEPOPULAȚIE 2019BUGET/POP
TulceaSud-Est743.585082371303.14
ClujNord-Vest1252.064917329131.71
Bistriţa-NăsăudNord-Vest556.851363285741.69
ConstanţaSud-Est1261.143137662051.65
DoljSud-Vest Oltenia1072.493496907561.55
IlfovBucureşti – Ilfov640.46884375011.46
Satu MareNord-Vest458.451463879181.18
VranceaSud-Est417.961363856581.08
AlbaCentru406.321983759411.08
Caraş-SeverinVest327.621183189011.03
BuzăuSud-Est475.111634663611.02
OltSud-Vest Oltenia416.811764364810.95
BihorNord-Vest586.512546172810.95
HunedoaraVest424.812474581250.93
BucureştiBucureşti – Ilfov1976.7840321339410.93
VâlceaSud-Vest Oltenia350.462043971990.88
TimişVest633.843127548530.84
SălajNord-Vest205.011022448010.84
MehedinţiSud-Vest Oltenia227.52952800790.81
MaramureşNord-Vest401.392225223020.77
SibiuCentru353.311554680790.75
GalaţiSud-Est471.461926275010.75
BraşovCentru435.632466360810.68
PrahovaSud – Muntenia535.072737938780.67
BacăuNord-Est490.11707419890.66
IaşiNord-Est611.452419531580.64
GorjSud-Vest Oltenia229.151293588040.64
GiurgiuSud – Muntenia170.741092719580.63
SuceavaNord-Est460.81787618080.60
VasluiNord-Est285.75804977100.57
MureşCentru338.712065927840.57
DâmboviţaSud – Muntenia279.721685217100.54
HarghitaCentru177.561613314830.54
AradVest246.011424714890.52
IalomiţaSud – Muntenia149.81802879420.52
CovasnaCentru114.6712266650.51
CălăraşiSud – Muntenia145.511153101040.47
BrăilaSud-Est160.09953451930.46
ArgeşSud – Muntenia292.582086363640.46
BotoşaniNord-Est198.44964550650.44
NeamţNord-Est189.21475695410.33
TeleormanSud – Muntenia118.04783722810.32