0:00

Duminică, 1 decembrie, s-au disputat trei dintre meciurile programate în sferturile de finală ale Cupei României, faza judeţeană, sezon 2019/2020. Partida Bravo Bodeşti-Speranţa Răuceşti nu s-a putut disputa, pentru că gazdele nu au asigurat asistenţa medicală şi va reveni oaspeţilor, cu scorul de 3-0, la „masa verde”. Trebuie totuşi precizat că gazdele puteau trimite pe teren cel puţin 11 jucători, iar oaspeţii chiar s-au prezentat în formula cea mai bună.

CUPA ROMÂNIEI Borca, Răuceşti, Horia şi Cordun s-au calificat în semifinale, ZCH NEWS - sursa ta de informații
Singura confruntare de anul acesta dintre Speranţa Răuceşti şi Bravo Bodeşti a rămas cea din campionat

În celelalte partide, favoritele s-au impus: Stejarul Ţibucani-Bradu Borca 5-8 (0-3), Voinţa Bozieni-Victoria Horia 1-6 (1-3) şi Voinţa Valea Ursului-Moldova Cordun 2-5 (2-1). „Gazdele au avut un început de partidă mai bun, deschizând repede scorul. Momentul-cheie a fost faza în care portarul nostru, Mişu Bordianu, a apărat cu faţa penalty-ul executat de Ionuţ Tofan, iar la faza următoare noi am egalat prin Sergiu Gugoaşă. Până la pauză gazdele au mai înscris un gol. În repriza secundă, pe fondul unui joc foarte bun prestat de băieţii noştri şi a unor parade excepţionale reuşite de Bordianu, am înscris de încă 4 ori. Marcatorii noştri au fost: Sergiu Gugoaşă (2), Marian Paveluc (2) şi Cătălin Adafinei. Felicităm jucătorii ambelor formaţii pentru spectacolul oferit cu ocazia Zilei României!”, a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvânt al Moldovei Cordun.

CUPA ROMÂNIEI Borca, Răuceşti, Horia şi Cordun s-au calificat în semifinale, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiSemifinalele vor avea loc în primăvara anului 2020, echipele calificate având şanse importante de a se confrunta, în aceeaşi formulă, şi în semifinalele campionatului. (M. CONSTANTINESCU)

Articolul precedentUn Mercedes de Maramureș abandonat și incendiat la Borlești
Articolul următorRoman: Un tânăr a fost înjunghiat în stradă de un băiat de 15 ani