Acasă SPORT Ceahlăul-Corona Brașov: 3-0 (1-0) – Nemţenii cu o viteză în plus

Ceahlăul-Corona Brașov: 3-0 (1-0) – Nemţenii cu o viteză în plus

0:00

Ceahlăul-Corona Brașov: 3-0 (1-0) – Nemţenii cu o viteză în plus, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Ceahlăul a obținut primele 3 puncte din acest campionat, sub ”bagheta” lui Vasile Miriuță, fără niciun dubiu. Pietrenii au alergat mult, s-au apărat avansat și au pus presiune pe adversar în majoritatea timpului de joc. Finalul meciului a aparținut din nou Ceahlăului, ca și în prima etapă, ceea ce a scos în evidență pregătirea fizică a pietrenilor sub comanda lui Viktor Asamoah. Albanezul Hasani a debutat sub culorile nemțenilor, dar a fost stăpânit de trac. Golurile au fost marcate de Achim (min. 2), Golubovic (min. 70) și Marc (min. 89).

Debut în forță, final de repriză precaut

Miriuță a început tare meciul cu Brașovul. Și-a împins elevii în jumătatea de teren adversă, cerându-le să nu se retragă și să aglomereze zona de mijloc. Pe o recuperare de minge, balonul a fost centrat la marginea careului, acolo unde Jula a pasat înapoi pentru șutul lui Golubovic, portarul Marc a respins în față, același Jula a urmărit și a reluat, din prima, în bară, iar Vlad Achim a fost omul potrivit la locul potrivit și a împins balonul în poarta goală. Era minutul 2 al meciului, iar cei 2.000 de spectatori prezenți la meci visau deja la o victorie clară împotriva Coronei Brașov. Pe fondul unor combinații spectaculoase și în viteză, Constantinescu a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor, după ce a sprintat pe lângă adversarul direct, a intrat în careu și a șutat în piciorul portarului brașovean. Oaspeții au trimis mingea în bară, din unghi, în finalul primei reprize, dar Jovic acoperise colțul scurt la șutul lui Coman. Avea să fie singura fază periculoasă a nou-promovatei, care, în afară de o preluare la costum a antrenorului Nae Manea, aplaudată la scenă deschisă, n-a arătat nimic pe stadionul Municipal din Piatra Neamț.

Spectacol în repriza a doua

Partea a doua a meciului avea să fie una care a scos în evidență pregătirea fizică a jucătorilor Ceahlăului. Fără să stea mult pe gânduri, Jula a sprintat spre poarta Brașovului, a șutat în viteză, dar Marc s-a opus. Odată cu trecerea timpului, pietrenii au pus stăpânire pe joc, iar pariurile la loja oficială vizau diferența de goluri cu care Ceahlăul va învinge. A fost mai întâi golul anulat al Golubovic din minutul 60, care a prefațat a doua reușită a pietrenilor. Zece minute mai târziu, Constantinescu și-a pierdut adversarii pe drum, a centrat perfect pentru același Golubovic, care, de această dată a înscris golul doi, dintr-o poziție perfect valabilă. Oaspeții nu și-au putut stăpânii nervii, iar în minutul 83, Horia Popa l-a atacat cu talpa pe tibie, pe Stana și a primit cartonaş roșu. Cu un om mai puțin, reduta lui Nae Manea s-a clătinat serios la torpila lui Cazan, care șters transversala, iar în penultimul minut de joc, Ceahlăul a închis tabela, la scorul de 3-0: Dumitraș a centrat în mijlocul careului, iar Andrei Marc a reluat mingea, cu capul, pe lângă portarul… Marc, care a ezitat să iasă pe centrare. Un scor care l-a scutit pe tehnicianul Nicolae Manea de comentarii. A fost ”învoit” de reprezentanții mass-media la conferința de presă, care l-au așteptat în principal pe Vasile Miriuță, antrenorul care a trăit din plin bucuria victoriei. Prima din cariera lui de antrenor al unei echipe din Liga I. Acesta și-a răsplătit elevii cu o zi de pauză, pentru efortul depus.

Ceahlăul: Jovic – Dumitraș, Cânu (min.73 – Ichim), Marc, Cazan – Stana, Achim – Constantinescu, Golubovic, Garcia (min.65 – Gheorghiu) – Jula (min.79 – Hasani)

Antrenor: Vasile Miriuță

Corona Brașov: Marc – Kanon, Forika, Damian, Ilie – Arce, Dâlbea, Stângă (min. 74 – Popa), Munteanu (min. 55 – Buș, min. 72 – Ene) – Pastor, Coman

Antrenor: Nicolae Manea