Acasă BACĂU Băcăuanul Daniel Martin, aur şi argint la Europenele de nataţie pentru juniori

Băcăuanul Daniel Martin, aur şi argint la Europenele de nataţie pentru juniori

0:00

Sportivul băcăuan Daniel Martin a adus două medalii pentru România la Campionatele Europene de natație pentru juniori, de la Helsinki (Finlanda), anunţă Federația Română de Natație și Pentatlon Modern (FRNPM), într-un comunicat de presă. El a cucerit titlul de campion european de juniori la proba de 100 metri spate, cu timpul 53:52, nou record național și medalia de argint în probă de 200 metri spate, cu timpul de 1:58:37, nou record național.

Băcăuanul Daniel Martin, aur şi argint la Europenele de nataţie pentru juniori, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiDin 2008, Daniel Martin este legitimat la Clubul Sportiv Municipal Bacău, avându-l antrenor pe Iulian Matei. La numai 14 ani, înotătorul a reușit să bată nu mai puțin de 5 recorduri în cadrul Campionatelor Naționale rezervate categoriei lui de vârstă, care s-au desfășurat la începutul lunii iunie 2014, la București. Sportivul a îmbunătățit recordurile la 200 metri mixt (2:15:02, în serii, și 2:14:90, în finală), la 50 metri fluture (27:15), la 100 metri fluture (57:99) și la 200 metri fluture (2:09:42).

La competiţia de anul acesta de la Helsinki, Claudia Gâdea a obținut locul 6 în finală la proba de 400 metri mixt, cu timpul de 4:48:11, nou record național. La sărituri în apă, la proba de platformă fete, Nicoleta Muscalu a cucerit medalia de argint, cu un punctaj de 326.50. Delegația României a fost compusă din 10 sportivi la înot și 5 la sărituri în apă. (M. CONSTANTINESCU; FOTO: România TV; FRNPM Facebook)