Acasă EVENIMENT Azi la EURO 2016: Ţara Galilor – Belgia (22:00)

Azi la EURO 2016: Ţara Galilor – Belgia (22:00)

0:00

Azi la EURO 2016: Ţara Galilor – Belgia (22:00), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiVineri, 1 iulie, la EURO 2016, de la ora 22:00, pe stadionul „Pierre-Mauroy” din Lille, se întâlnesc Ţara Galilor şi Belgia.

Învingătoarea va întâlni în semifinale Portugalia.

Ţara Galilor a câştigat Grupa B, după 2-1 cu Slovacia şi 3-0 cu Rusia. A pierdut (acum pare paradoxal!), scor 1-2, cu Anglia. În optimi, Ţara Galilor a eliminat Irlanda de Nord (1-0).

Belgia a ocupat locul secund în Grupa E (3-0 cu Irlanda şi 1-0 cu Suedia), după ce a pierdut, din postura de favorită, meciul cu Italia (0-2). În optimi, a eliminat Ungaria, cu scorul record al EURO 2016 (4-0).

Joi seară, 30 iunie, în primul sfert al EURO 2016, Portugalia a eliminat Polonia, cu 5-3, după lovituri de departajare de la 11 metri. După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. Lewandowski a marcat al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale ale EURO, după un minut și 40 de secunde de joc. Nu a fost însă de ajuns. Portugalia a egalat (Sanches – 33), iar la penalty-uri a obţinut calificarea. (M. CONSTANTINESCU)l