Un bărbat în vârstă de 41 de ani a fost reținut de polițiști după ce ar fi încercat să ascundă faptul că a agresat un alt bărbat, care a fost găsit grav rănit într-o râpă, în apropierea localității Cut.
Totul a ieșit la iveală pe 9 iulie, după ce doi bărbați, de 41 și 48 de ani, au anunțat poliția că au descoperit un bărbat de 51 de ani, cu mai multe traumatisme și fără posibilitatea de a vorbi. Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.
În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit însă că bărbatul de 41 de ani, unul dintre cei care au alertat autoritățile, era chiar presupusul agresor.
Potrivit IPJ Neamț: „la data de 9 iulie a.c., în jurul orei 13:00, bărbatul de 41 de ani, s-ar fi deplasat cu un atelaj hipo, alături de bărbatul de 48 de ani, iar la ieșirea din localitatea Dumbrava Roșie s-ar fi întâlnit cu bărbatul de 51 de ani. Aceștia s-au deplasat în punctul popular denumit „Orășanu”, din localitatea Cut, pentru a-l ajuta, pe bărbatul de 41 de ani, la confecționarea unor suporți din lemn, pentru uscarea fânului. În urma unui conflict verbal și pe fondul consumului de alcool, bărbatul de 41 de ani ar fi exercitat acte de violență asupra persoanei vătămate, lovindu-l cu pumnii, picioarele și cu un corp contondent”.
În urma probelor administrate, polițiștii au dispus reținerea agresorului pentru 24 de ore. Acesta este cercetat pentru vătămare corporală.



